Engures novads

Dabas parks "Engures ezers"15-03-2018

Engures ezers ir trešais lielākais ezers Latvijā.

Dabas parks “Engures ezers" izveidots 1998. gadā un tajā ietilpst ne tikai Engures ezers un zemes ap to, bet arī Rīgas jūras līča piekraste no Mērsraga līdz Engurei, kā arī meži starp piekrasti un ezeru. Liegumā ligzdo 187 putnu sugas. Engures ezera apkārtne ir viena no floristiski bagātākajām teritorijām Latvijā – tā izceļas ne tikai ar lielu sugu daudzveidību, bet arī ar svarīgu augu valsts vērtības kritēriju – dabiskumu. Parka teritorijā aug ap 800 augu sugu. Engures ezera dabas parkā ir vairākas dabas takas, putnu vērošanas torņi, informācijas stendi un centrs. Dabas parku vērts iepazīt vietējā gida pavadībā. Piejūras pļavas un seklā piekraste pie Bērzciema un Mērsraga ir piemērota vieta putnu vērošanai.Parkā vairāk kā 40 gadus Engures ezera krastā atrodas Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas lauku bāze. Ceļotājiem un interesentiem apskatāmi dzīvnieku aploki un Orhideju taka.  

Agrāk vietējie ezeru sauca arī par Dzintarezeru, jo sauszemes strēlē, kas atdala ezeru no Rīgas jūras līča, bija atrodams dzintars. Hercogu laikos Engurē bijusi pat speciāla dzintara virpotava. 
Apskates objekti
Engures ezers – lielākais Latvijas lagūnas tipa ezers (kādreizējā Litorīnas jūras lagūna) ir viena no Latvijas bagātākajām ūdensputnu ligzdošanas vietām. Ezers iekļauts Ramsāras konvencijas vietu sarakstā.
Engures ornitoloģisko pētījumu centrs – jau vairāk kā četrus gadu desmitus ezera krastā atrodas Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas lauka bāze, kas nodarbojas ar Engures ezerā ligzdojošo putnu izpēti un gredzenošanu. Par leģendu ornitologu apvidū kļuvis ne tikai minētais centrs, bet arī tā zinātnieku radītā "peldošā māja".
Savvaļas zirgu un govju ganības – Engures ezera rietumu krastā uz ziemeļiem no Engures ezera ornitoloģisko pētījumu centra 2002. g. izlaida savvaļas govis un zirgus, kas tagad tie "apsaimnieko" ezera palieņu pļavas.
Putnu vērošanas tornis (0,8 km no Engures ornitoloģisko pētījumu centra) – no torņa paveras savdabīgā Engures ezera vidusdaļas ainava ar niedrājiem un ūdens klajumiem. Tornī atrodas informācijas stends ar apkārtnē sastopamajām putnu sugām. 
Orhideju taka – 3,5 km garajā dabas takā gida pavadībā iespējams apskatīt dažas no Latvijā augošajām 32 orhideju sugām. Kopumā Engures ezera dabas parkā konstatētas augam vairāk kā 22 orhideju sugas, no Latvijā sastopamajām 32 orhideju dzimtas sugām. 
Adrese:  Dabas parks „Engures ezers”, Bērzciems, Engures novads.
Tālr.: +371 29474420
Mājas lapawww.eedp.lv
GPS 57.2144651 23.1484854
Teritorija atvērta apmeklētājiem no 15. aprīļa līdz 31. oktobrim!
 

<< Atpakaļ