Engures novads

Starptautiskajā Mitrāju dienā aicina iepazīt purvu un citu mitrāju lomu klimata pārmaiņu mazināšanā25-01-2019

Atzīmējot Starptautisko Mitrāju dienu, Dabas aizsardzības pārvalde sestdien, 2. februārī, plkst. 11.00 aicina piedalīties īpašā mitrāju saglabāšanas pasākumā Ķemeru Nacionālajā parkā. Tajā iniciatīvas “Daru labu dabai” ietvaros kopīgiem spēkiem plānots no kokiem un krūmiem atbrīvot Kaņiera ezera piekrastē esošo kaļķaino zāļu purvu, tā izveidojot labvēlīgākus augšanas apstākļus kadiķu audzēm.

Pēc labā darba paredzēta kopīga zupas baudīšana, kā arī pastaiga ap Kaņiera ezeru un stāsts par mitrājiem. Pulcēšanās pasākumam – pie Kaņiera pilskalna takas. Nokļūšana pasākuma vietā: https://ej.uz/Kaniera_pilskalns. Dalība pasākumā – bez maksas, taču nepieciešams iepriekš pieteikties pa tālruni 28611079 (Baiba). Pasākuma laikā paredzēta lieko koku un krūmu savākšana vairākās ugunskura vietās, darbošanās notiks mitrājā, tādēļ nepieciešams vilkt laika un darba apstākļiem atbilstošu apģērbu, kājās – mitrumizturīgus apavus, vislabāk – gumijas zābakus.
 
Mitrāji kā ekosistēma ir ļoti nozīmīgi gan bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā, gan cilvēka dzīvē. Tie nav tikai zāļu un kūdras purvi, kā biežāk pierasts domāt. Mitrāji ir arī palienes, purvi, dumbrāji, piekrastes, mitrās pļavas, kā arī upes un ezeri. Tie dabā funkcionē kā dabiskie ūdens filtri, ūdens uzkrājēji plūdu laikā, klimata pārmaiņu novērsēji. Mitrāji ir arī mājvieta dažādu sugu augiem un dzīvniekiem, kas īpaši pielāgojušies dzīvei pārmitros apstākļos.
 
“Klimata pārmaiņu izraisītāji esam mēs paši – cilvēki. Ar savu neapdomīgo rīcību pēdējās gadu desmitgadēs esam sekmējuši daudzu mitrāju bojāeju. Tādēļ šajā Mitrāju dienā vēlamies sniegt iespēju paveikt ko labu dabas saglabāšanā, veicinot starptautiski nozīmīgā mitrāja – Kaņiera ezera – ainavas saglabāšanu ne vien savai, bet arī nākamajām paaudzēm,” par pasākumu Ķemeru Nacionālajā parkā stāsta tā organizatore Aija Balandiņa.
 
Viņa pauž cerību, ka pasākumu kupli apmeklēs gan ģimenes ar bērniem, gan jaunieši, kuriem darbošanās dabā varētu būt kas jauns vai sen aizmirsts. “Ārvalstīs labie darbi dabai ir kļuvuši ļoti populāri. Tādēļ, organizējot šo pasākumu, vēlamies, lai arī Latvijas, it īpaši galvaspilsētas iedzīvotājiem “dabas patērēšana” būtu nevis pasīva, bet aktīva, sniedzot savu ieguldījumu tās saglabāšanā. Ceram, ka brīvdiena, kas pavadīta ārā, svaigā gaisā, turklāt, fiziski darbojoties dabas labā, drīz ierastu notikumu,” pauž A. Balandiņa.
 
Šī būs jau ceturtā talka ar mērķi izveidot labvēlīgākus augšanas apstākļus kadiķu audzēm Kaņiera pilskalna apkārtnē, ievērojami uzlabot redzamību no Kaņiera pilskalna skatu platformas, kā arī atjaunot Kaņiera pilskalna kā arheoloģiskā pieminekļa kādreizējo stāvokli, uzlabojot pilskalna vizuālo uztveramību. Savulaik ap pilskalnu pletās pļavas, kas, gadiem ejot, pamazām aizauga ar kokiem un pamežu, ko ar sabiedrības palīdzību plānots likvidēt. Jau patlaban atsegts plašāks skats uz Kaņiera ezeru, un, kad darbi būs pabeigti, pārmaiņas iepriecinās gan putnu vērotājus, gan citus dabas tūristus 
 
Talkas kaļķaino zāļu purvu atjaunošanai paredzēts organizēt visu februāri, tādēļ, ja nav iespējams piedalīties īpašajā Mitrāju dienas pasākumā, taču ir interese līdzīgu pasākumu noorganizēt savam darba kolektīvam vai interešu pulciņam, lūgums sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldi pa tālr. 28611079. Vairāk par iniciatīvu “Daru labu dabai” mājaslapā www.darudabai.lv.
 
Kaņiera ezers ir viena no sešām Latvijas īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām, kas novērtēta kā starptautiski nozīmīga mitrāju teritorijas jeb Ramsāres vieta. Ramsāres konvencija paredz starptautiski nozīmīgu mitrzemju, īpaši kā ūdensputnu dzīves vides saglabāšanu. Kaņiera ezerā ir konstatētas vairāk nekā 200 putnu sugas. Migrācijas laikā ezerā var vienlaicīgi atrasties vairāk nekā 10 000 ūdensputnu. 
 
Starptautiskā Mitrāju diena tiek atzīmēta kopš Ramsāres jeb Mitrāju konvencijas parakstīšanas 1971. gadā. Konvencija ir vienīgais starptautiskais vides aizsardzības līgums, kas veltīts kādai noteiktai ekosistēmai, un tās misija ir mitrāju aizsardzība un apdomīga izmantošana. Latvija šai konvencijai pievienojās 1995. gadā.
 
Mitrāju dienai veltīti pasākumi notiks visu februāri vairākās Latvijas vietās. Plašāka informācija atrodama Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā www.daba.gov.lv.
 
Dabas aizsardzības pārvalde

<< Atpakaļ