Engures novadā īstenots Erasmus+ projekts jauniešiem par ekoloģiju un videi draudzīgu dzīves veidu16-11-2018

Ekoloģija, apkārtējās vides saglabāšana, atkritumu samazināšana un otrreizējās izmantošanas iespējas, videi draudzīgs dzīvesveids – šādus jautājumus apsprieda Erasmus + projekta „Action in ECO Direction” jauniešu apmaiņas dalībnieki Ķesterciemā.

Erasmus+ jauniešu apmaiņas projekts „Action in ECO Direction” norisinājās 2018. gada gaitā, un sastāvēja no divām daļām. Pirmā projekta kārta tika organizēta Engures novada Ķesterciemā, kur 42 jaunieši no Itālijas, Armēnijas, Latvijas, Moldovas, Ukrainas un Čehijas apsvēra ekoloģijas problēmas dažādās valstīs un meklēja risinājumus. Projektu organizēja un īstenoja Kultūras biedrība „Alternatīvā Realitāte” kopā ar starptautiskiem partneriem no 6 valstīm.

Projekta ietvaros jaunieši Ķesterciemā izbūvēja bērnu rotaļu laukumu no otrreizējiem materiāliem, kā arī organizēja vietējiem bērniem pasākumu ar eko-spēlēm, lai veicinātu videi draudzīgu dzīvesveidu. Rotaļu laukums tika radīts ar domu, ka uz atkritumiem jāraugās daudz apdomīgāk - jāmēģina radoši izmantot visus resursus, kas mums ir, nevis nevērīgi tos izmest un vairot vides piesārņojumu.

Daudzi projekta dalībnieki apciemoja Latviju pirmo reizi. Latvija paliks viņiem atmiņā ar baltajām jūras krasta smiltīm un krāšņiem saulrietiem virs Baltijas jūras. Vairāki projekta dalībnieki atzīmēja, ka vēlētos dzīvot tik skaistā vietā un nepieļautu tās piesārņojumu. Jaunieši atzīmēja, cik tīra un sakopta ir Ķesterciema pludmale un iedvesmojās arī atgriežoties savās mājās veicināt apkārtējās teritorijas sakopšanas pasākumus.

Karolina Dodon (Moldova): „Pie jūras esmu pirmo reizi dzīvē, nekad nebiju iedomājusies, cik tas ir skaisti. Šī ir brīnišķīga vieta, un man prieks par to, ka tā ir tik sakopta un tīra. Pie mums Moldovā par teritoriju tīrīšanu vel tik sāk aizdomāties. Atgriežoties mājās, noteikti gribu ierosināt projektu par teritorijas sakopšanu.”

Andrea D’Alessandro (Itālija): „Erasmus+ projektā piedalos pirmo reizi, un tagad es saprotu, cik daudz tas palīdz paplašināt dzīves uztveri, sākt domāt par globāliem jautājumiem, par ko līdz šim nebiju aizdomājies.”

Andrejs Priede (Latvija): „Man šis ir pirmais Erasmus+ projekts. Es ieguvu lieliskus jaunus draugus no ārzemēm un pārvarēju savas bailes izteikties angļu valodā. Tagad es varu brīvi izteikt savas domas publiskās prezentācijās un jūtos daudz drošāks uzstāšanos laikā. Ekoloģijas problēmas man ir tuvas, un es noteikti gribēju uzzināt par situāciju ar tām citas valstīs. Tas arī izdevās. Noteikti gribu ne tikai piedalīties Erasmus+ projekts turpmāk, bet arī rakstīt tos pats. Idejas jau ir!”

Otrā projekta daļa norisinājās Ukrainā, kur jauniešu apmaiņas dalībnieki rīkoja „upcycling” (atkritumu kreatīvas pārstrādes) meistarklases Sumu pilsētas skolniekiem. Meistarklašu procesā skolnieki kopā ar projekta dalībniekiem mācījās veidot svečturus, maisiņus, skolas piederumu penāļus un citas noderīgas un skaistas lietas no otrreizējiem materiāliem.

Arī mēs, ja paskatāmies apkārt, noteikti ieraudzīsim vairākas lietas, ko varam izmantot kādā citā veidā, nevis mest ārā, vairojot atkritumus. Kā teicis lieliskais rakstnieks Antuāns de Sent-Ekziperī savā grāmatā „Mazais princis”: „Piecelies no rīta – sakop savu planētu!”

Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

NVO Kultūras biedrība "Alternatīvā Realitāte"