Engures novads

FOTO: Jaunieši dibina Engures novada Jauniešu Domi30-01-2015

29. janvārī Šlokenbekas muižā notika pirmais Engures novada jauniešu forums „Spēks ir Engures novada jauniešos”. Pasākumā jauniešiem tika prezentētas pašvaldībā pieejamās jaunākās vietējas un starptautiskās neformālās izglītības aktivitātes, jaunieši savas idejas un priekšlikumus prezentēja Engures novada domes priekšsēdētājam Gundaram Važam, bet foruma noslēgumā jaunieši vienbalsīgi balsoja par Jauniešu Domes dibināšanu.

 
IESPĒJAS PROJEKTOS
 
Četras stundas ilgais forums, kurā bija pulcējušies 20 novada jaunieši, pēc ievadvārdiem sākās ar Milzkalnes jaunietes Katerīnas Stefanovskas rīkoto iepazīšanās aktivitāti. Pēc tam sekoja prezentācija no Engures novada pašvaldības jaunatnes lietu speciālista par Engures novada jauniešu vietējo projektu konkursu. Jauniešiem ar bildēm un datiem tika prezentēti visi 2014. gadā noorganizētie jauniešu projekti, kā arī paši projektu autori padalījās ar sanākušajiem atziņās, kā ir veicies projektu rakstīšanas laikā un ko jaunu viņi ir ieguvuši.
 
Tāpat jauniešiem tika prezentēta tikko noslēgtā sadarbība ar biedrību „Pozitīvā doma”, kurai ir plaša pieredze starptautisku jauniešu projektu veidošanā, ko finansē Eiropas Savienība (ES), un kontakti Eiropā un Vidusjūras valstīs.  Biedrību vada Engures novada Ķesterciemā uzaugusī Ieva Upesleja .
Ieva jauniešiem pastāstīja par „Erasmus+” starptautisko sadarbību iespējām, kuras „Pozitīvā doma” nodrošinās Engures novada jauniešiem, ja, protams, pašiem jauniešiem būs vēlme iesaistīties, mācīties, ceļot, satikt jaunus draugus visā Eiropā. (Tādēļ ir svarīga jauniešu domes izveide, kas pārstāv visas novada jauniešu intereses un attiecīgi atbilstoši jaunieši interesēm/vajadzībām tiek veidoti projekti).
 
JAUNIEŠI DALĀS PIEREDZĒ SAVĀ STARPĀ
 
Paši jauniešiem sanākušajiem prezentēja savu pieredzi ES finansētajos projektos – Krista Ošniece kopā ar Annu Gronsku pastāstīja par vasarā piedzīvoto Francijā, Katerīna pastāstīja par projektu Ziemeļīrijā, Indra Krēgere dalījās spilgtākajās atziņās par Bulgārijā iegūto, novada jaunatnes lietu speciālists prezentēja „Erasmus+” mācībās pieredzēto Itālijā. Jāpiezīmē, četri no šiem jauniešiem starptautiskā pieredzē bija devušies tieši caur „Pozitīvās domas” projektiem.
Ieva pastāstīja arī par ES finansētajām brīvprātīgā darba iespējām, kas pēc būtības reāli dzīvē ir sertificētas mācības – praktiska dažādu prasmju un iemaņu attīstīšana. Brīvprātīga darba pieredze jauniešiem sniedz lielas priekšrocības darba tirgū, vēlāk meklējot labi apmaksātu darbu. Drīzumā vienam Engures novada jaunietim tiks dota iespēja pavadīt līdz vienam gadam brīvprātīgā darbā Palermo (Itālija).
 
BRĪVPRĀTĪGĀ NO FRANCIJAS
 
Ieva bija līdz paņēmusi no Francijas uz Tukumu brīvprātīgajā darbā atbraukušo francūzieti Perrine Domeco, kura vienkāršā angļu valodā uzstājās ar savu pieredzi. Meitene jauniešu vidū izraisīja uzmanību, jo viņa ne tikai ir atbraukusi no tālās Francijas uz mūsu Latviju brīvprātīgi strādāt, bet viņas āda ir skaistā tumšā šokolādes krāsā.
 
JAUNIEŠU GRUPU DARBS
 
Ieturējuši nelielu kafijas pauzi, jaunieši ķērās pie grupu darba. Jauniešiem tika dotas trīs tēmas:
 1. Ar ko es lepojos Engures novadā;
2. Starptautiskie jauniešu projekti;
3. Jauniešu Dome.
 
Jaunieši diskutēja trīs grupās – par katru tēmu 10 minūtes, attiecīgi noskaidrojot, ko labprāt parādītu ārzemniekam;  par kādām interesēm, tēmām un nozarēm, ar kādām aktivitātēm starptautiskos projektos gribētu iesaistīties un kas pašu jauniešuprāt būtu jādara jauniešu domei .
 
JAUNIEŠI PREZENTĒ PRIEKŠSĒDĒTĀJAM
 
Jaunieši uz lapām apkopoja priekšlikumus un prezentēja tos Engures novada domes priekšsēdētājam Gundaram Važam, kurš bija speciāli aicināts tieši uz šo aktivitāti. Pēc jauniešu uzstāšanās Važa izteica savus komentārus un priekšlikumus jauniešiem, norādot, ka, nu jau otrajā jauniešu vietējo projektu konkursa gadā prasības būs nedaudz augstākas un projektos tiks prasīta „dziļāka doma”.
 
Piemēram, priekšsēdētājam īpaši patika jauniešu iniciatīva kopīgā izglītojošā aktivitātē apmeklēt daudzos vietējos Engures novada uzņēmumus. Šādai vizītei uzņēmumos būtu īpaša pievienotā vērtība, ja uzņēmēji padalītos savā pieredzē, kā viņi izauga līdz tādam līmenim, lai vadītu kompāniju.   
 
Tāpat Važa uzsvēra, ka no šī gada jauniešiem tiks dota iespēja doties starptautiskās apmaiņās ar pašvaldības atbalstu, tiks palielināts studentu stipendiju skaits.
 
JAUNIEŠU DOMES DIBINĀŠANA
 
Pasākuma izskaņā notika balsojums par Jauniešu Domes dibināšu. Gandrīz visi jaunieši pārliecinoši balsoja „par”, divas dalībnieces šaubījās par savu līdzdalību. Toms Fišers –Blumbergs piekrita uzņemties iniciatīvu mēģināt apkopot grupu darba rezultātus dokumentā, bruģējot arīdzan juridiskus pamatus Engures novada Jauniešu Domei.
 
Noslēgumā tika apbalvoti Jauniešu projektu konkursa dalībnieki: Krista Ošniece, Marta Ločmele, Katrīna Silva Mierkalne, Betija fišere, Paula Zilberte, vēl trīs laureāti nebija ieradušies. Galvenajā balvā visi laureāti saņēma kopīgu aktivitāti – braucienu uz Jaunā Rīgas Teātra izrādi.
 
Viss notiek.
 
Kristaps Zaļkalns 
 

<< Atpakaļ