Engures novads

Foto: Zviedru jaunieši smeļas dzīves gudrību Engures novadā05-06-2013

Aizvadītajā nedēļā Latvijā viesojās zviedru studenti, kas studē lauksaimniecību akadēmiķu vidū slavenajā Upsalas Universitātē (netālu no Stokholmas). Par vienu no savām pieturvietām jaunieši bija izvēlējušies Engures novadu, jo šeit var iepazīties ar dzīvi jūras piekrastē.

Vispirms zviedri Smārdes pamatskolā tika iepazīstināti ar prezentāciju par Engures novadu -  novada īso vēsturi, ģeogrāfiju, simboliem, svētkiem, tradīcijām, infrastruktūru, uzņēmējdarbību un lauksaimniecību, kā arī ar vietējās dzīves specifiku.
 
Prezentācijas noslēgumā zviedriem lūdzām uzrakstīt trīs lietas, ar ko viņiem asociējas Latvija. Visbiežāk sastopamā atbildes bija „jaukā Rīga”, „skaistā daba”, „krīze” (daži jaunieši minēja, ka krīzes pamatā ir zviedru bankas), kā arī atsevišķās atbildēs izskanēja atslēgvārdi „hokejs” un „padomju savienība”.   
 
Tālāk jaunieši devās uz Ķesterciema pusi. „Mūrnieku” mājās zviedrus iepazīstināja ar zvejniecību kā dzīves veidu piejūrā, demonstrējot, kā tiek zivis kūpinātas, gan videomateriālā ar etnogrāfiskām detaļām, gan reāli dzīvē. Viesi tika cienāti ar kūpinātām dāžādu sugu zivīm.
 
Tāpat jaunieši tika iepazīstināti ar Engures ostu un Engures saieta namu. Objekti tika demonstrēti kā piemēri Eiropas fondu apguvei Latvijā.
 
Turpinājumā sekoja pusdienu maltīte Engures zivju degustāciju kafejnīcā „Būda”.  Zviedru jaunieši bija pārsteigti, cik daudzveidīgi var pagatavot zivis, smejoties piesaucot: „Fish, fish and fish” (angļu val. – zivis, zivis, zivis!).  Tik daudz zivju vēl nebija baudīts!
 
Pēc tam jaunieši viesojās Ragaciemā, zvejnieku mājās „Mauriņi”. Arī šeit jaunieši ieguva pārsteidzošu informāciju par zivsaimniecību kā ģimenes uzņēmumu, tostarp zivju ieguvi un iepirkšanu, pārstrādi un tirdzniecību. Jāatzīmē, SIA „Mauriņi-S” ir saņēmuši respektablo lauksaimniecības balvu „Sējējs”.
 
Zviedru delegācijas vadītājs Tomass Norbijs (kurš, starp citu, ikdienā darbojas arī valdē Zviedrijas leģendārajā florbola klubā „Storvreta”) atzina, ka „Mauriņi” un „Mūrnieki” ir unikālas tūrisma vietas, un tās noteikti ir jāpiedāvā ārzemju tūristiem.
 
Interesanti, zviedru studentes Emma Vogela un Elvīra Forstrēma pēc studijām Zviedrijā plāno apgūt spāņu valodu, lai dotos uz Dienvidameriku palīdzēt sociāli vājākām valstīm. Līdzīga ideja bija arī vienīgajam puisim delegācijā Danielam Bareiram. Kopumā jaunieši bija pārsteigti par dzīvesveidu piejūrā, paužot apbrīnu, ka mūsdienās vēl tiek piekopts šāds dzīvesstils, un latvieši prot ar to lepoties.
 
Foto: Andris Jermuts, Kristaps Zaļkalns
 
 
 
 

<< Atpakaļ