Kā izglābt divus jauniešus no cietuma un ko izdarīt ar ietaupīto finansējumu?01-07-2016

Lietuviešiem par to ir sava versija. Ņemot vērā, ka Engures novada pašvaldība sadarbojas ar pašvaldībām Moldovā un Gruzijā, nolēmu no 5. - 10. jūnija piedalīties ERASMUS+ apmācībās "Austrumu partnerības jaunatnes politikas akadēmija" (EaP Youth Policy Academy), lai iegūtu plašāku izpratni par jauniešu problēmām, mentalitāti un attieksmi pret Latviju Austrumu partnerības valstīs.

Apmācībās piedalījās jaunatnes lietu speciālisti, jaunatnes darbinieki un jaunatnes politikas veidotāji Austrumu partnerības valstīm un Eiropas Savienības - Gruzijas, Moldovas, Armēnijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Lietuvas un Latvijas. Mācības finansēja Eiropas Savienības fonds ERASMUS+.

Mācības notika slēgtā vidē netālu no ainaviskās Traķu pilsētas, ciematā Daugirdiškės. Jāsaka, ārkārtīgi līdzīgs apvidus paugurainajai Engures novada vidienei.
Pirmais pārsteidzošais aspekts - lietuvieši ir izveidojuši speciālu mācību centru, kas ir paredzēts tikai neformālās izglītības apmācībām un jauniešu projektiem. Ārēji tas izskatās kā viesu nams ar divām koka ēkām, pirti, dīķi, ēdnīcu, terasi un plašiem zālieniem. Taču plašajā Daugirdiškės mācību centrā nekādi citi pasākumi nenotiek - tikai un vienīgi ERASMUS+ neformālās izglītības projekti.

Mācības Lietuvā parādīja, ka situācija kopumā ar jaunatnes politiku Latvijā ir pozitīva - esam vairākus soļus priekšā Austrumu partnerības valstīm, taču, piemēram, no lietuviešiem ievērojami atpaliekam izpratnes ziņā par jauniešu telpu ieviešanu, to funkcionalitāti un kā jābūt sagatavotam jaunatnes darbiniekam, kas strādā jauniešu centrā !!!

Lietuvas pieredze liecina - caurmērā viena jauniešu centra izveide pilsētā gadā "paglābj" divus jauniešus no cietuma. Divu cietumnieku uzturēšana valstī gadā izmaksā tikpat, cik viena jaunatnes centra budžets. Mācību ietvaros viesojāmies jauniešu centrā, kas atrodas Viļņas provincē, mazpilsētā. Jauniešu centrs ir atvērts piecas stundas dienā no pl.14.00-19.00, tajā strādā divi jaunatnes darbinieki - abi studenti, saņemot atalgojumu 280 eiro mēnesī. Darbinieki stāstīja par savu pieredzi darbā ar jauniešiem, dalījās ar praktiskām rekomendācijām.

Tāpat mācību ietvaros notika vizīte Viļņas Domē, kur tikāmies un diskutējām ar Viļņas Domes jauniešu koordinatoru un Lietuvas nacionālās jauniešu padomes valdes locekli. Lietuvas teorētiskā pieeja jaunatnes politikas veidošanā Eiropas Savienības līmenī ir balstīta lozungā: maza vai gudra valsts? (angļu val. - small or smart states)?

Apmācību gaitā tikām iesaistīti ārkārtīgi interesantā sociālā simulācijas spēlē. 30 cilvēki tika sadalīti grupās un imitēja jauniešu, jauniešu domes, jaunatnes centra, NVO un pašvaldības darbu, iejūtoties lomās, dažiem bija slēptās lomas, par ko citi nezināja. Simulācija palīdzēja jauniešiem veidot izpratni, kā sistēma strādā, vienlaikus parādot jauniešu pieredzi un no tās izrietošo attieksmi pret pašvaldībām, jauniešu centriem, lokālām un nacionālajām jauniešu domēm, NVO.

Mācību gaitā būtisks uzsvars tika likts uz IT tehnoloģiju iesaisti mācību procesā. Nenoliedzami diskusiju gaitā allaž cilvēki "lien" telefonos, patērējot sociālos tīklus vai veicot darba pienākumus. Tādēļ lielisks rīks ir Badgecraft aplikācija - šajā aplikācijā katru dienu jauniešiem bija jāveic uzdevumi ne tikai rakstot tekstu, bet arī augšuplādējot pašu sataisītos mācību plakātus, fotogrāfijas, video un audio failus, jo tieši šādos formātos aplikācijā bija veicami uzdevumi. Aplikācijas uzdevumi neizbēgami piespieda jauniešus diskutēt, apmainīties ar pieredzi un verificēt vienam otra atbildes. Līdz ar to viedtālruņi tika praktiski pielietoti.

Pēc mācību nodarbībām vakaros daudz tika diskutēts ar jaunatnes darbiniekiem par reālo situāciju Austrumu partnerības valstīs – Lukašenko režīmu, situāciju okupētajā Gruzijas daļā un Ukrainas Austrumos un citiem jautājumiem, par kuriem ikdienā saņemam tikai pastarpinātu informāciju no medijiem. Piemēram, viena projekta dalībnieka brālis ir iesaistīts militārajos procesos Donbasā.

Paldies Latvijas Jaunatnes padomei par iespēju piedalīties mācībās un mācību organizatoriem, neformālajā izglītībā rūdītajiem lietuviešiem Mariusam un Neriusam par piesātināto, daudzveidīgo, novatorisko mācību saturu!

Kristaps Zaļkalns,
Sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciālists