Krista Ošniece no Engures novada piedalās sociālās uzņēmējdarbības apmācībās Dānijā22-03-2016

No 5. līdz 13. martam Dānijas mazpilsētā Gordingā norisinājās ES programmas "Erasmus+" mobilitātes projekta "Alternative B – green actions for social change" pirmā daļa. Engures novada Dome sadarbībā ar biedrību "Pozitīvā Doma" deva iespēju projektā piedalīties vienam jaunietim no Engures novada – projektā iesaistījās un apmaksātā mācību braucienā uz Dāniju devās Krista Ošniece no Plieņciema.

Kristas pieteikumam bez diskusijām tika dota zaļā gaisma, jo talantīgā vides zinātņu maģistrante aktīvi iesaistījusies Engures novada jauniešu iniciatīvu veicināšanā. Krista iesaistījusies gan pašvaldības organizētās aktivitātēs – apguvusi finansējumu jauniešu projektu konkursa ietvaros, rīkojot jauniešiem brīvdabas kino seansu, virkni ekspedīciju un izglītojošu pārgājienu Engures novadā esošajos aizsargājamos dabas parkos un piejūrā, iesaistoties jauniešu domes veidošanā un jauniešu talkā, gan arī rīkojot neformālas underground stila sabiedriskas aktivitātes bez pašvaldības atbalsta, kuras Plieņciemā pulcējušas pat vairāk nekā 100 interesentu.

Kristaps Zaļkalns

KRISTA PAR PROJEKTU
Četri apņēmīgi jaunieši no Latvijas savu ceļu sāka jau 4. martā, lai laicīgi ierastos Dānijā un iekārtotos viesmīlīgajos "Gørding Bed And Breakfast" apartamentos. Bezmaksas karstā šokolāde mūs uzreiz "nopirka"! Nākamajā dienā ieradās arī pieci dalībnieki no Anglijas, trīs no Bulgārijas, divi no Albānijas un dāniete, kura dzimusi Polijā.

Sadzīviskā puse - istabiņās pa trim un milzu kebabi
Projekta gaitā dzīvojām istabiņās pa trim. Savu telpu dalīju ar bulgārieti, kura zināja Prāta vētras dziesmu "Maybe" un albānieti, kura vinnēja gandrīz katrā kāršu spēlē "Spoons". Kopā ēdām gan brokastis, gan pusdienas, kuras mums gatavoja viens no projekta organizatoriem Giovanni. Vakariņas gatavot bija uzticēts mums, tāpēc grupējāmies pa valstīm un  dalījāmies ar tradicionālajiem ēdieniem. Protams, man vislabāk pie sirds gāja latviešu vakars, kurā pasniedzām kartupeļu biezeni ar mazām karbonādēm un gurķu – tomātu salātiem. Atradām arī krējumu, kurš garšoja tāpat kā pie mums.

Pirms stāstu par mācību saturisko pusi, joprojām ar prieku atminos, ka mans mīļākais vakars bija, kad braucām uz tuvējo pilsētu Esbjergu. Vilcienā pa ceļam uz turieni apguvām britu angļu valodas izrunu un mācījāmies mēles mežģus. Pēc tam vietējā gida pavadībā apskatījām pilsētu, ēdām milzīgākos kebabus, kādus jebkad esmu redzējusi un vakara noslēgumā devāmies uz īru bāru. Tajā vakarā tur norisinājās viktorīna, kurā bija 20 jautājumi par dažādām tēmām, pieci jautājumi par Disneja filmām un pieci par Simpsoniem. Vai kāds zina, kāda ir Simpsonu ģimenes adrese? Es tagad zinu. Mana komanda spēja atpazīt visvairāk slavenību pēc to jaunības dienu bildēm, tāpēc laimējām paku ar gumijas konfektēm, tai skaitā lakricu, par kuru neviens nebija sajūsmā.

Intensīvas mācības
Lielāko daļu projakta pavadījām intensīvā apmācību kursā par sociālo uzņēmējdarbību. Katrs jaunietis bija ieradies ar savu ideju, kuru nedēļas laikā attīstījām. Projekta organizatori un uzaicinātie vieslektori dalījās ar savu pieredzi uzņēmējdarbībā, biznesa plānu rakstīšanā, finanšu piesaisitīšanā, mārketingā, publiskajā runā un citās noderīgās jomās, kas palīdzēja ideju attīstīšanā. Nedēļas noslēgumā savas idejas prezentējām žūrijas priekšā, kas izteica savus ierosinājumus un kritiku.

Projekta starprezultāts - 13 idejas
Projekta pirmā daļa noslēdzās ar 13 lieliskām idejām par to, kā uzlabot mūsu apkārtējo sociālo un dabas vidi. Ja viss izdosies kā plānots, tad šovasar katrā Engures novada pagastā iedzīvotājiem būs iespēja apmeklēt brīvdabas kino un citas aktivitātes, kas saistītas ar vides tēmu. Anglijā tiks gatavoti lampu abažūri no izlietotām vienreizējām kafijas krūzēm, Bulgārijā tiks apmācīti patversmes suņi, kas palīdzēs slimiem cilvēkiem un Albānijā attīstās aplikācija, ar kuras palīdzību bērni varēs mācīties programmēšanu un attīstīt loģisko domāšanu.
Ar ideju ģenerēšanu viss nebeidzas. Šī gada augustā visi dalībnieki dosies uz projekta otro daļu Bulgārijā, lai apspriestu savus izveidotos biznesa plānus un jau pirmos rezultātus.

Krista Ošniece,
 projekta dalībniece