Engures novads

Elektroniski pieejamo kultūras norišu izlase aprīlī07-04-2020

Laikā, kad Latvijā izsludināta ārkārtēja situācija un baudīt notikumus klātienē nav iespējams, izveidots apkopojums, kurā iekļautas ziņas par Latvijas valsts simtgades programmas notikumiem un citām kultūras norisēm, tajās iespējams iesaistīties, izzināt, skatīties un baudīt digitāli.

Plašāks pieejamo kultūras norišu piedāvājums digitālajos resursos:
 
Pasākumu platforma „Kurp.es” sadarbībā ar Kultūras ministriju radījusi tiešsaistes pasākumu kalendāru, kurā apkopotas vairāk nekā 100 norises, kurām var pieslēgties tiešsaistē, tai skaitā vairāk nekā 60 kultūras pasākumi:
 
Šī mēneša jaunumu lapā vēlamies izcelt dažus līdz šim nebijušus un dažus lietotāju iecienītus resursus.
 
Interneta vietne „Latvijas Nacionālā teātra 100 gadi”
 
Piedāvā: Latvijas Nacionālais teātris
 
Šis ir Latvijas Nacionālā teātra veltījums visām aizvadītajām teātra sezonām, būtiskākajiem iestudējumiem un personībām. Iespējams uzzināt gandrīz visu, kas teātrī noticis, kopš tā dibināšanas 1919. gadā.
 
Gan Latvijas Nacionālā teātra, gan citu Latvijas teātru un sabiedriskā medija sociālajos tīklos iespējams sekot līdzi, kādas izrādes ir iespējams noskatīties tiešsaistē.
 
Ekspozīcijas „Sirdsapziņas ugunskurs” resursi tiešsaistē
 
Piedāvā: Latvijas Politiski represēto Cēsu biedrība
 
Tiešsaistē pieejami materiāli, kas noderīgi, attālināti mācoties vēsturi, sevišķi Latvijas 20. gadsimta vēsturi vai citas saistītas mācību satura jomas. Pieejamas izglītojošas nodarbības ekspozīcijā, divas lekcijas un septiņas sarunas par tēmām, kas izgaismo dažādus okupāciju vēstures notikumus un rosina aizdomāties par tā laika atstāto mantojumu. 

1905. gada notikumi Tukumā – mācību materiāli skolēniem 
 
Piedāvā: Tukuma muzejs
 
Tukuma muzejs sagatavojis darba lapas skolēniem ar uzdevumiem par 1905. gada notikumiem Tukumā un muižu īpašnieku iesaisti tajā. Materiāli veidoti tā, lai rosinātu skolēnus kritiski domāt un atšķirt mītus no īstenības, lai veicinātu viņu lasīšanas un informācijas meklēšanas prasmes vēsturiskajos avotos, lai paustu
savu viedokli. 
 
Papildus ir pievienotas vēsturiskās fotogrāfijas no 1905. gada notikumiem un pastiprina skolēnu izpratni par šo laika posmu. Muzejs aicina skolotājus informēt, par kādām vēsturiskām tēmām vēl būtu noderīgi sagatavot informāciju, rakstot uz e-pastu muzejpedagogs@tukumamuzejs.lv.
 
Dirty Deal Teatro „Izrādes-instrukcijas”
 
Piedāvā: Dirty Deal Teatro
 
Dirty Deal Teatro komandai ir skaidrs, ka kultūru karantīnā ielikt nevar. Tāpēc sadarbībā ar dramaturgiem top „Izrāžu-instrukciju” cikls, ko ikviens bez maksas var piedzīvot mājās. Instrukciju izrādes ir vienkāršas struktūras, īsas izrādes, kuras veido dramaturgu izvēlēti vai radīti teksti, uzdevumi, attēli u.c. materiāli, kas pieejami digitāli. Katra izrāde ir citāda – vienā vairāk jāklausās, citā jārunā, kāda jāspēlē divatā, bet citas var piedzīvot pilnīgā vienatnē. Aicinām skolotājus un skolēnus brīvi izmantot sagatavotās mini izrādes mācību procesā. Šīs izrādes var dažādot literatūras stundas, paverot plašāku skatījumu uz dramaturģiju un teātra pasauli, kā arī var kalpot par interaktīvu materiālu sociālās mācības stundām. Katru nedēļu tiek piedāvāta jauna izrāde, bet visas vienkopus ir un būs pieejamas teātra
mājaslapā.
 
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja piedāvātās iespējas iepazīt mākslu digitāli
 
Piedāvā: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
 
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mobilā lietotne 
 
Bezmaksas mobilā lietotne ļauj izzināt muzeja ekspozīcijas un unikālās ēkas arhitektūru. Aplikāciju iespējams lejupielādēt vietnēs GooglePlay un AppStore latviešu, krievu un angļu valodā bez maksas.

Izglītojoši projekti
 
„Vienas gleznas stāsts”
Video sērijas par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā skatāmajiem
mākslas darbiem.
„Vienas gleznas stāsts I”
„Vienas gleznas stāsts II”

Brīnum_zem_es_mājās / Mākslinieka Ērika Apaļā personālizstāde „Ģimene”
 
Kopš februāra Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā apskatāma mākslinieka Ērika Apaļā personālizstāde „Ģimene”. Tā kā šobrīd muzejs uz laiku ir apmeklētājiem slēgts, muzejs sagatavojis uzdevumus pirmsskolas un skolas vecuma bērniem (darba lapas iespējams atrast saitē), tā iepazīstinot ar izstādi attālināti.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja EMuzejs
 
Piedāvā: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM)
 
Muzejs aicina ikvienu interesentu, jo īpaši pedagogus un skolēnus, izmantot LNVM digitālo piedāvājumu – jaunradīto vietni EMuzejs, kurā pieejamas vairākas digitālās aplikācijas, popularitāti iemantojušās un regulāri papildinātās rubrikas muzeja sociālajos tīklos, arī muzeja virtuālās izstādes youtube.com un citās vietnēs.
 
 
Vietnē var attālināti iepazīt Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ekspozīcijās izvietotās digitālās aplikācijās, kas klātienē nav pieejamas. Patlaban virtuāli pieejami šādi resursi:
Latvijas senvēsture” – digitāla aplikācija par senāko Latvijas vēstures posmu no pirmo cilvēku ienākšanas Latvijas teritorijā akmens laikmetā līdz 13. gs.
Nauda un vara Latvijā 16.–18. gs.” – ilustrēts pārskats par naudas vēsturi un politisko varu maiņām Latvijā no Livonijas kara 16. gs. līdz Latvijas teritorijas pievienošanai Krievijas impērijai 18. gs.
Modernizācija 19. gs.” – bagātīgi ilustrēts resurss par svarīgākajām pārmaiņām sabiedrībā un dzīvesveidā Latvijas teritorijā 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā.
Dauderu nama vēsture” – digitāla aplikācija par grezno Dauderu namu Sarkandaugavā – tā vēsturi, apkārtni un telpām, kā arī ieskats „Dauderu” nodaļas kolekcijā.

Muzeju kopizstāde „Latvijas gadsimts”
 
Izstādes „Latvijas gadsimts” interneta vietnē http://latvijasgadsimts.graftik.lv/ var detalizētāk iepazīt izstādes koncepciju, Laika līnijā izsekot norisēm, kas tuvināja Latviju valstiskās neatkarības iegūšanai. 68 Latvijas muzeju kopizstāde valsts simtgadei tapusi kā hronoloģisks stāsts par Latvijas idejas nozīmi latviešu nācijas un sabiedrības dzīvē, iekļaujot dažādo laikmetu politiskos kontekstus, katra laikposma kultūras, sabiedrisko vai saimniecisko dzīvi raksturojošus priekšmetus un cilvēku dzīvesstāstus.

Rīgas cirka stāsti
 
Piedāvā: Rīgas cirks
 
Plašs audiovizuālais materiāls par cirka darbību un māksliniekiem. Tā kā Rīgas cirks šobrīd atrodas pārmaiņu posmā, ceļā uz jaunu darbības modeli, ir īstais laiks pētīt un novērtēt esošo mantojumu un uz tā bāzes radīt laikmetīgas kultūras vērtības. Rīgas cirka skola publiskojusi pirmās publiski pieejamās žonglēšanas nodarbības, kuras vada treneris Dmitrijs Pudovs. Attālinātajiem žonglētājiem iespējams pievienoties jebkurā brīdī – sekojot Rīgas cirka skola jaunumiem vai ielūkojoties Rīgas cirka youtube.com kanāla video sarakstā: https://www.youtube.com/playlist?list=PLqGd1Ctp1l4JKgzCcOqxoh9Af8NpBbOHt
Arī bumbiņu jautājums ir viegli atrisināms – derēs gan apelsīni, gan kamoliņi, gan citi atradumi, bet bumbiņas var arī izgatavot pašrocīgi.
Žonglēšana ir disciplīna, kas pat visai ierobežotā telpā ļauj pieklājīgi izkustēties, kā arī savalda prātu un palīdz koncentrēties turpmākajām darbībām, tai skaitā mācībām.
 
Nacionālā enciklopēdija
 
Piedāvā: Latvijas Nacionālā bibliotēka
 
Attālinātajam mācību procesam lieliski noder Nacionālās enciklopēdijas digitālā versija, kuras lietotāju skaits pēdējās nedēļās ievērojami pieaudzis. Nacionālā enciklopēdija aptver visas jomas. Vairāk nekā 1700 šķirkļus papildina fotogrāfijas, tabulas, grafiki, kartes, audio un video ieraksti, hipersaites un norādes uz saistītiem resursiem, literatūras avotu saraksti. Enciklopēdija ir nozīmīgākais populārzinātniskais informācijas resurss latviešu valodā.
 
Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālais piedāvājums
 
Piedāvā: Latvijas Nacionālā bibliotēka
 
Uz ārkārtējās situācijas laiku brīvā piekļuvē ikvienam interesentam pieejama Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas periodisko izdevumu krātuve Periodika.lv. Tajā apkopotas vairāk nekā 1400 laikrakstu un žurnālu digitālās versijas no 1748. gada līdz mūsdienām. Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, kad lielākā daļa bibliotēku ir slēgtas, tādējādi liedzot iespēju piekļūt, piemēram, studijās un pētniecībā noderīgai informācijai, pieņemts lēmums periodisko izdevumu saturu padarīt brīvi pieejamu.
Digitalizēto grāmatu portāls
Uz ārkārtējās situācijas laiku neatkarīgi no ģeogrāfiskās atrašanās vietas pieejams Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas grāmatu portāls. http://gramatas.lndb.lv/. Tajā lasāmas ap 10 000 komerciālajā apritē neesošu grāmatu no 16. gs. līdz 21. gs. sākumam.
 
Filmas.lv
 
Piedāvā: Latvijas Nacionālais kino centrs
 
Līdz ārkārtējās situācijas beigām visā Latvijā pieejamas vairāk nekā 40 filmas, kurām pievienots metodiskais materiāls skolotājiem un darba lapas skolēniem, materiāli pieejami portālā filmas.lv sadaļa „Kino skolās tiešsaistē”.
 
Citi noderīgi resursi
 
- 2020. gadā aprit 30 gadi, kopš 1990. gada 4. maijā demokrātiskās vēlēšanās ievēlētā LPSR Augstākā padome, paužot tautas gribu, pieņem deklarāciju „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Tuvojoties 4. maijam, aicinām ielūkoties dažādos izziņas avotos, kas vēsta par Latvijas neatkarības atjaunošanas laiku. Video materiāli, zināšanu pārbaudes tests un dažādas noderīgas saites var būt papildinājums mācību procesam vēstures apguvei vai gatavojoties virtuālām vai reālām 4. maija svinībām skolās. Šī sadaļa tiks regulāri papildināta ar citiem vērtīgiem materiāliem.
 
- Testā „Iepazīsti Satversmi” iespējams pārbaudīt zināšanas par Latvijas Republikas Satversmi, tās būtību, rašanos un attīstības gaitu. Ar iegūto rezultātu iespējams dalīties sociālajos tīklos. www.iepazistisatversmi.lv
 
- Atbildot uz jautājumiem par Latvijas valsts vēsturi dažādos laika posmos testā „Atmini vēsturi”. https://www.mk.gov.lv/lv/atmini_vesturi, iespējams noskaidrot savu vēstures zināšanu līmeni un pēc tam to mērķtiecīgi uzlabot.
 

<< Atpakaļ