Engures novads

"ElektroFolk" līderis Ainārs Majors: "Šlokenbekas muiža ir īpatnēja vieta..."13-10-2015

Nu jau gandrīz divas nedēļas Šlokenbekas muižu savā varā ir pārņēmuši pazīstamās grupas „ElektroFolk” mūziķi un viņu skaņas iekārtas. Aināra Majora dibinātā apvienība, kuras biogrāfijā ir arī „zelta mikrofona” balva (!), muižā muzicē caurām dienām līdz pat vēlām nakts stundām, klejojot apkārt pa muižas pagrabiem, zālēm un pat bēniņiem…

„ElektroFolk” ir izvēlējušies Šlokenbekas muižu kā piemērotāko vietu Latvijā, kur ne tikai ierakstīt, bet arī radīt jauno albumu. Apvienības radošais lidojums noslēgsies ar grupas „ElektroFolk” unikālu – vienu vienīgu muzikālu performanci – kas ilustrēs Šlokenbekas mūros sastaptos audiovizuālos tēlus. Piedāvājam interviju ar grupas līderi Aināru Majoru.
 
- „Lūk, jums Šlokenbekas muiža!” lielās zāles epicentrā starp bungām, perkusijām, ģitārām un basģitārām, mandalīnu, sintezatoriem, datoriem sarunu iesāk „ElektroFolk” dibinātājs, ģitārists un menedžeris vienā personā Ainārs Majors. „Mēs vēlamies aicināt tautu uz šo brīnišķīgo Latvijas vietu, kurā piektdien saplūdīs trīs elementi: mūziķi, Šlokenbekas muiža un sajūtas, caur kurām klausītājiem pasniegsim to, kas jums pašiem pieder...”
 
Ar ko būs unikāls koncerts Šlokenbekas muižā?
- Tāds koncerts Latvijā vēl nekad nav bijis. Divas nedēļas mēs Šlokenbekas muižā nodarbojamies ar jaunradi – rakstām jaunas dziesmas un strādājam pie jaunā albuma. Un šis radošais maratons noslēgsies ar koncertu tieši tajā vietā, kur tas viss ir radīts un apdarināts. Šlokenbekas muiža ir īpatnēja vieta. Mēs izmantojam šo vidi, noskaņu, dienas un naktis. Piektdien gaidāmais koncerts būs kā tāds mūsu jaunrades esences koncentrāts. Un tikai šajā koncertā mēs stāstīsim, kā tapa mūsu muzikālās idejas un dalīsimies tajos īpatnējos notikumos, ko šeit piedzīvojām. Gaidāmais koncerts tiks pievienots ierakstam un tam līdzīga koncerta nekad nebūs.
 
Tātad „ ElektroFolk”  muižā gan komponē, gan fiziski ieraksta jauno albumu, un kronis radošajam lidojumam tiks uzliks ar īpašu noslēguma uzstāšanos?
- Mēs komponējam „no nulles” vairākas dziesmas, iekļaujot albumā brīvās domas lidojumu. Nevis iepriekšējas „sagataves”, bet to, kas ir šeit un tagad – to, kas virmo gaisā un ko mēs sajūtam esot Šlokenbekā. Pilnīgi reāli.
 
Kādēļ tieši izvēlējāties Šlokenbekas muižu un kā jūs atradāt šo vēsturisko Latvijas vietu?
- Es pusotru mēnesi apceļoju lielākās Latvijas muižas un pilis, lai atrastu autentiskāko vietu idejas īstenošanai. Doma bija rakstīt albumu tur, kur rodas nebijušas sajūtas, kas jau saknē dzimst no šīs idejas kā tādas. Pēc tam – skaņa, variācijas un daudzkrāsainība. Lai ir dažādas telpas, dažādas vides un vieta, kur mēs varētu izveidot „nometni” divām nedēļām, kurā mēs varam dzīvot uz vietas, un pilnībā nodoties mūzikā. Katrā vietā, ko apmeklēju, es punktuāli izsvēru visus šos faktorus un Šlokenbekas muiža bija vienīgā, kas pilnībā atbilda tiem.
 
Mūsdienīga mūzika ar etniskiem motīviem – tāda ir „ElektroFolk” vizītkarte. Kas tas ir jūsu izpratnē?
- Jēdziens „folk” grupas nosaukumā nenozīmē tikai folkmūziku. Folk – tas nozīmē arī „tauta”. Vienā tulkojumā tā ir elektriska folkmūzika, bet ar katru nākamo albumu mēs aizvien vairāk abstrahējamies no folkmūzikas pamatiem. Lidojums dažbrīd ir tik augsts, ka ļaudis saka: jums taču pazūd sakars ar folkmūziku! Un tad es atbildu: lietojiet otru jēdzienu – elektriskā tauta. Mums svarīgākais ir valdošā  enerģētika. Strāva, kas mūs dzen uz priekšu mūsdienu pasaulē.
 
Pailustrējiet, kāds ir šis „EletroFolk” radošais periods Šlokenbekas muižā?  Kāds no tā ir pienesums?
- Šlokenbekas muižā dzimst interesantas izjūtas – no dažādām diennakts stundām, no dažādām skaņu halucinācijām, kas šeit sastopamas. Šlokenbekas muižā ir unikāla akustika ar ļoti īsām un ļoti garām revibrācijām.  Šeit ir interesantas vietas kā, piemēram, vīna degustāciju pagrabi – garas tuneļu formas pazemes zāles. Reizēm šeit valda tāds klusums, ka nevar saprast, kā to ietērpt vārdos… tad rodas pavisam citādas sajūtas,  sāc dzirdēt asinsriti un sevi elpojam pilnīgi citādāk. Tu ieraugi dažādas mikroskopiskas lietas, kuras, palielinot skaņu ierakstā, paveras pavisam cita pasaule.
 
„ElektroFolk” koncertiem arī ir raksturīgi specefekti ar vizuālām ierīcēm…
- Jā, arī šeit ir laba iespēja strādāt ar vizuālo ietvaru – šeit ir laba gaismas valoda un publikai  mēs prezentēsim mūsu  videoprojekcijas, ko radījis Viktors Keino. Būs daudz sastāvdaļu un multielementu.
 
Vasarā grupas sastāvā notika zināmas pārmaiņas. Kādas vēsmas tas ir ienesis „ElektroFolk” skanējumā?
- Pārmaiņas notiek. Un tas ir labi. Mēs priecājamies par tām, jo tās ir iezīmējušas virzienu, kurā es redzu „ElektroFolk”” ceļu . Mēs esam kļuvuši jaudīgāki mūsdienu spēkā. Mūsu sastāvs ir palicis gados jaunāks un profesionālāks, ar jauno komandu mēs esam pagājuši vairāk modernā elektro lauka virzienā.
 
Grupu ir papildinājuši divi jauni dalībnieki - Viesturs Samts un Roberts Pētersons. Pastāstiet, lūdzu, par viņiem!
- Viesturs spēlē sitamos instrumentus, bet Roberts ir mūsu jaunā, brīnišķīgā balss. Viņš ir arī profesionāls  ģitārists ar labu izglītību. Tieši viņi ir tie, kas „ElektroFolk” ir ienesuši jaudīgu, dinamisku, konceptuālu rock sadaļu.
 
„ElektroFolk” darbību sāka 2011. gadā. Kā grupa ir attīstījusies šo četru gadu laikā?
- Ar katru gadu man paliek aizvien interesantāk strādāt ar šo projektu. Ja runājam par pēdējo attīstības periodu, tad ar šādu grupas dalībnieku atdevi „ElektroFolk” progresē ļoti strauji gan radoši, gan meistarībā. Savukārt tehnoloģiskā uzstādījumā, kādā mēs strādājam, – mēs esam aizskrējuši ļoti, ļoti tālu nākotnē. Es kā mūziķis 20 gadus sapņoju par iespēju strādāt grupā šādā radošā nometnē, kas vienlaikus ir ierakstu studija, kur mēs burtiski kosmiski ceļam savu kvalitāti gan idejās, gan aranžējumos.
 
Kā jūs uzrunātu Engures novada iedzīvotājus un pārējos klausītājus – kādēļ atnākt paklausīties šo koncertu?
- Iespējams, tas ir vienīgais brīdis, kad klausītājs var sastapt mūziķi tik īpatnējā pacilājumā un radošo sajūtu pilnībā. Tie būs pirmatskaņojumi, kas ir radīti tieši šeit – šai īpašā vietā. Un pirmā reize ir tikai viena – tas būs pirmatska, klausītājiem pašiem pirmajiem būs iespēja dzirdēt un novērtēt mūsu jaunās dziesmas. Tas ir ļoti interesanti, kāda enerģētika valdīs šajā zālē – zālē, kurā mēs šobrīd strādājam.
Tādēļ aicinām klausītājus uz vienreizējo un unikālo koncertu Šlokenbekas muižā 16.oktobrī plkst.20:00 -  uz mūsu radošā lidojuma noslēgumu. Koncertprogrammu var raksturot trīs daļās: mūzika no mūsu pirmā albuma, kas nopelnīja zelta mikrofonu, jaunā mūzika, ko ierakstījām pirms mēneša, un, trešā - mūzika no radošā perioda Šlokenbekas muižā.
 
Uz tikšanos Šlokenbekā!
 
* Biļetes var iegādāties Šlokenbekas muižā, tālr.29904147 vai www.bilesuserviss.lv. Biļetes cena: 12, 10 un 8,-EUR
 
 
Engures novada Domes
sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu  speciālists
Kristaps Zaļkalns
     

<< Atpakaļ