Engures novads

FOTO: Rideļu dzirnavās atklāts muzejs trīs stāvos04-04-2018

2018. gada 2. aprīlī – Otrajās Lieldienās – Rideļu dzirnavās svinīgi tika atklāts muzejs, kas izvietots trijos ēkas stāvos. Muzeja apmeklētāji var iepazīties ar Rideļu vēsturi, graudsaimniecību, kā un ar kādām ierīcēm no graudiem ir ražoti milti, tostarp viesiem ir pieejama interesanta, izglītojoša īsfilma „No grauda līdz maizei”.

Rideļu dzirnavas celtas 1863. gadā. Pirmajā pasaules karā Grāfa Landsdorfa būvētā saimniecība nopostīta, vēlāk atjaunota, bet padomju laikos dzirnavas nodedzinātas, pāri paliekot vien mūra sienām… 1996. gadā dzirnavas tika atjaunotas un jau atkal Rideļos mala dienu un nakti, pārstrādājot diennaktī 3,5 tonnu graudu. 2002. gadā Rideļu dzirnavas tika iekļautas Eiropas Kultūras Industriālajā Mantojumā.
 
2017. gadā Rideļu dzirnavu saimnieks Oskars Kambala tika uzrunāts iesaistīties Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam „Tīra un augstvērtīga vide” projektā „Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai”, apgūstot līdzfinansējumu 19 380 eiro mūsdienīga muzeja izveidei. Papildus uzņēmējs investēja 3 420 eiro no saviem līdzekļiem.  
 
Projekta ietvaros Rideļu dzirnavas attīstīta interaktīva programma bērniem, skolēniem un ģimenēm ar iespēju piedalīties dzirnavnieka vadītajās „darbnīcās”. Muzeja atklāšanas laikā tika demonstrēta projekta ietvaros izveidota filma „No grauda līdz maizei”, kurā ilustrēts kā graudi tiek pārvērsti miltos. Pēc filmas nodemonstrēšanas viesi pauda izbrīnu par komplicēto miltu ražošanas procesu, slavējot īsfilmas izsmeļošo saturu.
 
 Viesi varēja nogaršot maizi, kas bija cepta no Rideļos maltiem graudiem. Muzejā izvietotas ekspozīcijas ar aprakstiem un norādēm, lai viesi orientētos dzirnavās, izveidots apgaismojums, uzlabots aprīkojums, atjaunotas grīdas, veidota eleganta sienu apdare ar informatīvu saturu.
 
Saimnieki te vienmēr pavadīs nelielā ekskursijā pa dzirnavām un laipni nodemonstrēs Rideļos uzņemto filmu. Filmu var noskatīties arī internetā ŠEIT.
 
Rideļu dzirnavas atrodas 80 km no Rīgas, 25 km no Tukuma un 8 km no Engures piekrastes. Gan dzirnavas, gan Rideļu dzirnavezers un tā gleznainā apkārtne iecienīta nesteidzīgai atpūtai un dabas baudīšanai. Romantisko apkaimi iecienījuši arī kāzinieki.
 
Kristaps Zaļkalns 
 

<< Atpakaļ