Engures novads

Lapmežciema muzejā skatāma Jura Ģērmaņa izstāde "Gadalaiki"15-04-2015

Lapmežciema muzejā līdz 15. maijam skatāma Jura Ģērmaņa izstāde "Gadalaiki".

“Mākslu izprotu kā niansētu bagātas un jūtīgas dvēseles atspoguļojumu” – tā pirms gadiem divdesmit izteicies mākslinieks. Pagājuši gadi, un droši vien gleznotājs joprojām varētu atkārtot šos pašus vārdus. Mainījies laiks, detaļās padziļinājusies attieksme pret mākslu, taču būtiskais ir palicis neskarts – glezniecība ir Jura Ģērmaņa dzīves saturs, tajā ielikts viss garaspēks, pie tās ik brīdi kavējas viņa domas, ar to saistās turpmākās ieceres.
 
Iesākumā minētie vārdi Jurim Ģērmanim ir patiesi raksturīgi. Gleznotājam ir sveša ārišķība, poza. Viņš mākslā allaž tiecas tvert nozīmīgo, kā strādājot portreta, akta vai ainavas žanrā, tā izmantojot eļļas krāsas vai pasteli. Viņš ir izteikts reālists, kam gleznā svarīga krāsu tonālā saskaņa, groda kompozīcija un perfekts zīmējums. Tie ir trīs vaļi, uz kā balstās viņa māksla un ko J. Rozentāla mākslas skolā viņam palīdzēja apgūt leģendārais Arnolds Griķis, bet Mākslas akadēmijā Ārijs Skride, Konrāds Ubāns, Indulis Zariņš, Eduards Kalniņš, pie kura sagatavots diplomdarbs, un citi. Un jaunībā gūtajām zināšanām Juris Ģērmanis palicis uzticīgs šobaltdien.
 
Mākslinieks dzimis 1941. gada 16. jūnijā Rīgā. Mācījies J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā (1952–1960). 1966. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1975. gada. 1998. gadā ieguvis Mākslas maģistra grādu. Izstādēs piedalās no 1967.gada.
Personālizstādes Rīgā – 1981, 1986, 1991, 1996, 2001, 2006, 2010.
Izstādes citās Latvijas pilsētās – Ogrē, Alūksnē, Apē, Tukumā, Rūjienā, Cēsīs, Rēzeknē, Kuldīgā, Ventspilī, Jūrmalā, Jelgavā, Aizkrauklē.
Ārzemēs – Stokholmā, Krakovā, Maskavā, Viļņā, Kauņā, Sanktpēterburgā, Vitebskā.
 
Ilgus gadus strādājis mākslas pedagoģijā.
Aktīvi piedalījies Mākslinieku savienības darbā kā MS valdes loceklis.
 
Mākslinieka darbi atrodas Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Talsu muzejā, Cēsu muzejā, kā arī privātkolekcijās Latvijā, ASV, Austrālijā, Polijā, Somijā, Zviedrijā, Vācijā u.c.
 
Teksts no KD 18.09.2013.
Lapmežiema muzejs
 
 

<< Atpakaļ