Engures novads

Lapmežciema pagasta muzeja jaunatklāšana (FOTO GALERIJA)31-01-2019

Muzeja 20. gadadienas un jaunatklāšanas pasākumā bija sanākuši un sabraukuši iedzīvotāji no visa novada un pat blakus novadiem, kā arī no tuvējiem ciemiem – Bigauņciema un Ragaciema, jo vēsture un laika plūdums visiem ciemiem ir bijis līdzīgs. Pirmā stāva foajē bija gandrīz pilns ar apmeklētājiem, bet ik pa laikam, durvis vērās un pievienojās arvien jauni novadnieki un apsveikt gribētāji.

Muzeja direktore Anita Alberta atklāšanu sāka ar svinīgu uzrunu un nelielu atskatu muzeja vēsturē. „Tieši šādā pašā ziemas dienā, 20 gadus atpakaļ, atklāja Lapmežciema pagasta muzeju 1999. gadā.  Šo 20 gadu laikā, muzejs bija pakāpeniski pilnveidojies, bija vākti, krāti vēsturiski materiāli, priekšmeti, iekārtotas ekspozīcijas. Un pienāk laiks, kad radikāli jāmaina visu, tādēļ šodien notiek muzeja jaunās mūsdienīgi profesionāli iekārtotās ekspozīcijas atklāšana.” Un muzeja jaunatklāšanas pasākumu, bija ieradies arī Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa, kurš arī teica svinīgo runu: „Prieks, ka atkal izdevies sakārtot kādu novada vietu. Janvāra sākumā, ciemojoties pie Anitas, apspriedām, ka muzejs bija Mudītes Bērziņas sapnis un vēlme, un droši vien, ka viņa šodien no mākoņa maliņas redz šos mirkļus. Manā skatījumā, šis viens no viņas dzīves mērķiem ir realizēts, augļus gan viņa baudīt nevar, bet prieks, ka šīs vērtības paliek, ka Anita ir cilvēks, kas tālāk šajās telpās saimniekos. Kā redzēsiet, viss ir izdevies jauki un skaisti. Tas viss ir ne tikai ciema iedzīvotājiem, bet arī ciemiņiem, kas atbrauks ciemos uz Lapmežciemu. Es vēlu, lai Anitai šajās telpās būtu apmeklētāji, lai būtu darbs, lai pašiem ciema iedzīvotājiem ir kur atnākt un apskatīties. Cerams, ka ar šīm jaunajām tehnoloģijām, būs iespējams kaut ko vairāk parādīt un ieinteresēt, jo, kā zināms, pasaule mainās diezgan strauji.” 
 
Svinīgajā lentes griešanā iesaistījās Gundars Važa un Lapmežciema pārvaldes vadītāja Laura Šmite. Pasākuma turpinājumā, visi tika aicināti uz izstāžu zāli otrajā stāvā, kur notika svinīgā Lapmežciema pagasta muzeja sveikšana. Liels paldies tika teiks Ligitai Balodei - bijušajai kultūras darbiniecei, kura joprojām aktīvi iesaistās pagasta kultūras dzīves veidošanā un arī muzeja dzīvē vienmēr bijusi klāt ar padomiem un idejām. Lapmežciema muzejs sveica SIA “DD studio”, kas uzvarēja projekta iepirkumā “Ekspozīcijas mākslinieciskās koncepcijas izstrāde un realizācija” un strādāja pie ekspozīcijas mākslinieciskās koncepcijas un tehniskā projekta izstrādes, autoruzraudzības un realizācijas pakalpojumu darbiem. Tika sveikta arī celtniecības uzņēmums SIA “Praktiskums” par ekspozīcijas telpu un muzeja biroja telpu atjaunošanas darbiem, kas uzvarēja projekta iepirkumā “Lapmežciema pagasta muzeja vienkāršotā atjaunošana”. Anita Alberta sacīja: „Muzeja atjaunošanas svētkos, kā pirmā atklāšanas izstāde ir mākslinieces Anitas Melderes darbi ar nosaukumu „Dārzs pie jūras”, kas ir ļoti simboliski, jo Lapmežciems bija pirmais ciems Latvijā, kurš septiņdesmito gadu beigās atvēra izstāžu zāli un Anita Meldere, kā jaunā gleznotāja, savu pirmo personālizstādi parādīja tieši mūsu ciemā. Saikne ar pagastu Anitai turpinās līdz šodienai”. Paldies tika teiks arī Initai Neilandei par arfas mūzikas skaņām, kuras visa vakara garumā piepildīja izstāžu zāli. Laurai Šmitei Lapmežciema pagasta pārvaldes vadītājai un Madarai Kundziņai Lapmežciema pagasta pārvaldes projektu vadītājai, paldies bija par to, ka ir uzlikts punkts uz „i” un par to, ka ir viss izdarīts.
 
Lapmežciema muzeja sveicēju pulks bija liels, tajā bija Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa, Lapmežciema pagasta pārvaldes vadītāja Laura Šmite, Lapmežciema vidusskolas direktors Raimonds Arājs, Engures pagasta pārvalde un Engures Saieta nama vadītāja Jolanta Kraukle, Lapmežciema Tautas nama darbinieki un tā vadītāja Laila Zacmane, Jūrmalas Intas un Imanta Ozoliņu privātā izstāžu zāle "IO",  Kandavas novada muzejs u.c.
 
Projekts “Lapmežciema muzeja pastāvīgās ekspozīcijas izveide”, realizēts ar Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) līdzfinansējumu. Projekts īstenots ar mērķi atjaunot muzeja pastāvīgo ekspozīciju, kuras mērķis ir parādīt Lapmežciemu un citus Engures novadā esošos piejūras ciemus kā mantiniekus unikālai kultūrvēsturiskai un dabiskai videi, ko apzīmējam ar jēdzienu “zvejnieku ciems”. Ekspozīcija atklātu gan zvejnieku ciemu funkcionālo izcelsmi un saistību, gan arī vidi kopumā, kas ietver tās poētisko, simbolisko un ekoloģisko aspektu.
 
Lapmežciema pagasta muzejs visus laipni aicina uz jaunās ekspozīcijas apskati, Lapmežciemā, Liepu ielā 4. Muzeju varēs aplūkot katru darba dienu no pl. 10.00 līdz 16.00, savukārt, nedēļas nogalēs pēc iepriekšējas pieteikšanās pie muzeja darbiniecēm. Muzeja apmeklējums ikvienam ir bezmaksas. 
 
 

<< Atpakaļ