Engures novads

Tautas deju festivāls „Trakā kaza” svin 15. gadu jubileju (FOTO GALERIJA)08-02-2019

Janvāra izskaņā noritēja ikgadējais deju festivāls „Trakā kaza 2019”. Šogad tas bija īpašs, jo norisinājās jau 15. reizi, tādēļ tika rīkots atsevišķs vakara koncerts, kurš tika veltīts festivāla veidotājas Ainas Johanštāles piemiņai, kurā tika izdejotas tikai tautas deju skolotājas dejas. Pa dienu notika ikgadējais tautas deju kolektīvu lielkoncerts Engurē “Trakā kaza”, kurā piedalījās 13. deju kolektīvi, kuri piepildīja Engures kultūras namu ar 27 enerģiskām un dinamiskām dejām. Pasākuma kūrētājas – tautisko deju kolektīvu vadītāja Evija Bergmane un direktores vietniece ārpusklases darbā Ina Puzanova.

Dienas kopkoncerta pasākumā piedalījās Tukuma, Engures, Jaunpils un Kandavas novadu izglītības un kultūras iestāšu bērnu un jauniešu deju kolektīvi, kurus vērtēja žūrija un piešķīra pakāpes.
 
Tukuma, Engures un Jaunpils novadu izglītības un kultūras iestāžu deju kolektīvu kopkoncerts „Trakā kaza” žūrijas kopvērtējums skatāms ŠEIT.
 
Deju kolektīvu kopkoncerta mērķi ir veicināt un popularizēt Latvijas bērnu Deju kolektīvu radošās aktivitātes, pilnveidot izglītības un kultūras iestāžu Deju kolektīvu tradīcijas, apzināt Deju kolektīvu māksliniecisko līmeni un veicināt pasākumu norises vietas kultūrvēsturisko attīstību. Pa dienu Deju kolektīviem notika sporta spēles, mēģinājumi un gala kopkoncerts, kuru vērtē žūrija.Koncertā dejotājus vērtēja Ligija Cīrule (Slampes Kultūras pils jauniešu deju kolektīva “Laisma” vadītāja),  Dace Balode (Engures kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīva “Jadals” dejotāja) un Sarmīte Laure (Mērsraga Tautas nama deju kolektīva vadītāja). Žūrijas komisija jau otro gadu vērtēja kolektīvus pēc vairākiem kritērijiem – dejas mākslinieciskais un tehniskais izpildījums, deju kolektīva skatuves kultūra un kopiespaids. Izvērtējot kritērijus, katram kolektīvam tiek piešķirta kvalitātes pakāpe – augstākā, I, II vai III pakāpe. Katrs Deju kolektīvs kopkoncertā piedalās ar 2- 3 dejām un tērpjas latviešu tautas tērpos. 
 
Vakara koncerts šogad notika par piemiņu aizgājušajai festivāla izveidotājai Ainai Johanštālei, tādēļ visas vakara dejas, bija Ainas izveidotas. Par festivāla izveidi stāstīja Ina Puzanova: „15 gadus atpakaļ, Engures vidusskolā notika republikas mēroga pasākums vidusskolu deju kolektīviem. Bija sabraukuši daudz ciemiņi un pēc koncerta  tie, kas sēdēja pie galda sprieda, ka mazajiem ir daudz koncerti, bet nav vidusskolēniem. Tajā laikā virsvadītāja bija Silva Liepa, kura ļoti zīmīgi paskatījās uz Ainiņu. Ainiņa sarosās, sabožās un saka:” Nu ko? Nu tad mēģinām!”. Tā arī pasākums beidzās. Nāk jauns gads un Silva Ainiņai prasa:” Kā tad būs? Viss kas solīts jāpilda!”. Tad apstājāmies pie nosaukuma. Ir „Zemgales bļoda” ir „Būšu liels”, mums vajadzētu kaut ko tādu. Tad ne no šā ne no tā ,protams, Ainiņa pateica, lai ir „Trakā kaza”. (Ideja no Ainas teiciena - manas meitenes lec kā tādas trakas kazas). Mēs no sākuma mazdrusciņ sabijāmies, jo mazdrusciņ kliedzošs tas nosaukums, bet tad nosaukums tika pieņemts. Un tā „Trakā kaza” sāka savu dzīvi.:”. Par jubilejas koncertu Ina stāstīja: „Šogad „Trakās kazas” jubilejas reizē mēs gribējām mazliet pakavēties atmiņās par tiem 15 spriganajiem gadiem, kas ir pavadīti, par kopā būšanu un koncertā izdejot tās dejas, kuras ir radījusi mūsu Ainiņa, šeit gan nav visas dejas, tas klāsts ir liels un prieks ir par to, ka pavasarī kopkoncertā „Danču spēles” mūsu Tukuma, Engures un Jaunpils novads kopā dejos Ainiņas dejas, jo tā bija iegājies, ka katram šim pasākumam Ainiņa katru gadu veidoja veselu programmu.”.
 
Vakara pasākumu atklāja pašu mazāko dejotāju deja „Ko runcīti tu domāji” – Engures vidusskolas 1.-3. klašu deju kolektīvs. Aina radīja daudzas dejas, jo diži daudz deju mazajiem nebija un savas dejas ir vieglāk izdejot. Gatavojot koncertprogrammu bija problēma sameklēt jaunu mūziku, tad Nacionālajā teātrī bija izrāde par Pepiju Garzeķi, un vesels cikls tapa ar šīs izrādes mūziku, kura absolūti nav tautiska, bet Ainai sanāca izveidot tautas dejas, kur viena deja „Kukarambas maršs” arī tika nodejota „Trakās kazas” 15. gadu koncertā.
 
Kopumā vakara programmā tika izdejotas 13 Ainas Johanštāles izveidotās dejas, kuras dejoja Engures vidusskolas kolektīvi 1.-3.kl., 4.-5.kl., 6.-8.kl. un Engures Kultūras nama TDK «Ungurs», kā arī Tukuma Mākslas skolas deju kolektīvs „Luste” un Jaunpils vidusskolas 7.-10.kl. deju kolektīvs. 
 
Pasākums neiztika arī bez asarām, gan skatītāju, gan lepno vecāku, gan Ainas bijušo kolēģu acīs. Pasākumā arī izskanēja Engures vidusskolas direktores Ilzes Kalnozolas aicinājums, Engures kultūras daļai, sarīkot pasākumu „Engures deju svētki”, jo novadā bērni dejo jau no bērnudārza, gan varētu sarīkot senioru kolektīvu, un jaunajā pasākumā dejotu visas paaudzes. Visi vakara deju kolektīvi tika apbalvoti ar „Trakās kazas” dalībnieka apbalvojumu.
 
Tiksimies „Trakajā kazā” arī nākamgad!
 
Ilze Steriņa
 

<< Atpakaļ