Engures novads

Apšuciema skola pārtapusi par zvejas un jūras kultūras mantojuma centru27-06-2019

21. jūnija karstajā pēcpusdienā, Engures novada Apšuciemā liels notikums, it īpaši tiem iedzīvotājiem, kuriem ir bijusi saistība ar Apšuciema bijušo skolu, jo notika Zvejas un jūras kultūras mantojuma centra atklāšana.

Pasākumā tika atklāta vēsturiskā ekspozīcija, bija iespēja iemēģināt roku veiklību tīklu lāpīšanā un jūrnieku mezglu siešanā, kā arī kopīgi tika pagatavota garda zivju zupa.  Mazajiem radošās aktivitātes nodrošināja Pepija.
 
Apšuciema bibliotēkas bibliotekāre Līga Tomele  pasākuma atklāšanas runā sacīja, ka ņemot vērā pasākuma apmeklētību, tas ir pierādījums, ka mums nav vienaldzīgs Apšuciema skolas ēkas liktenis. Kā arī citēja Raini sakot: „ Pastāvēs, kas pārvērtīsies, šos Raiņa vārdus varam attiecināt uz šo ēku. Anno 1828 - šogad ēkai 191 gads. Ēka celta kā labības spīķeris, bijusi konservu fabrika, no 1922. gada – skola. Faktiski skolas šajās telpās nav jau 14 gadus, bet mūsu sirdīs un prātā tā vienmēr paliks Apšuciema skola. Redzu šeit absolventus un gribu teikt, ka atmiņas par skolu nekur neizzudīs, un skolotāja Dzidra Freimane ir nodevusi man bijušās skolas albumus un gan jau tiksimies vēl kādā salidojumā.”
Ar ES fonda atbalstu šobrīd ēka ir ieguvusi jaunu statusu un funkcijas, tā pārtapusi par Zvejas un jūras kultūras mantojumu centru.  Projekta nr. 17-08-FL01-F043.0203-000002 “Zvejas un jūras kultūras mantojuma centra izveide Apšuciemā” mērķis ir zvejas un jūras materiālā kultūras mantojuma saglabāšana un nemateriālā kultūras mantojuma nodošana nākamajām paaudzēm.  Ēkā izvietota vēsturisko priekšmetu ekspozīcija, kura apkopota no mūsu senču ikdienas dzīves. Ēkā turpina darboties bibliotēka, pirmajā stāvā arī izveidota apmācību telpa, kurā notiks dažādas radošās darbnīcas un apmācības, saistītas ar jūras izzināšanu un zvejniecības prasmju nodošanu nākamajām paaudzēm. Vasarās ēka īpaši piepildīta, jo tā ir piepildīta ar nometņu dalībniekiem.
 
Pateicības tika teiktas gan pagasta pārvaldei,  SIA „Arhitektūra un vide”, īpaši Ivetai Lāčauniecei, būvuzraugam Guntim Lukševicam, ceļu būves uzņēmumam SIA „Strabag”, kā arī visām citām iesaistītām personām, kuras palīdzēja uzkopt, kopt un dažādi atbalstīt.
Vārds tika dots Dzintrai Novikai, kura bija Apšuciema skolas direktore, kā Dzintra sacīja, ka bijusi pēdēja direktore skolai, bet priecājas, ka ēka ir pārdzimusi, ka iedzīvotājiem tas ir svarīgi un ka kultūras dzīve joprojām ir dzīva.
 
Engures vidusskolas direktore Ilze Kalnozola, sveicot, atsauca atmiņā laikus, kad pirms 14 gadiem, kad skola beidza pastāvēt, notika cieša sadarbība starp skolām jo vairums bērnu turpināja mācības Engures vidusskolā.
 
Projekts realizēts Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) rīcības programmas zivsaimniecības attīstībai 2014.-2020.gadam pasākuma „Sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju īstenošana” ietvaros.
 
Projekta kopējās izmaksas ir 200'740.49 eiro. Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda līdzfinansējums 116 100.00 eiro, Engures novada pašvaldības finansējums 84 640.49 eiro.
 
 
DARBA LAIKS 
Otrdiena    08.00 – 18.00
Trešdiena  08.00 – 18.00
 
Centra ekspozīcijas apskate citās darba dienās, iespējama Iepriekš zvanot - 26132761   
 
Ilze Steriņa
 
 

<< Atpakaļ