Engures novads

Notiks pasākumi iedzīvotāju veselībai13-04-2017

Lai veicinātu Engures novada iedzīvotāju izglītošanu un iesaistīšanos veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumos, tādējādi ilgtermiņā uzlabojot iedzīvotāju veselību un dzīves kvalitāti, kā arī mazinot saslimšanas riskus, ir uzsākts projekts „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Engures novadā”.

2016.gadā Engures novada pašvaldība iestājās Veselīgo pašvaldību tīklā, kurā apvienojušās Latvijas pašvaldības, kas aktīvi iesaistās vietējo sabiedrības veselības problēmu risināšanā.
 
Statistikas dati par Pierīgas reģiona (t.sk. Engures novada) iedzīvotāju veselību salīdzinājumā ar vidējiem rādītājiem Latvijā nav iepriecinoši*- zemāks ambulatoro apmeklējumu skaits pie ārstiem, augstāks iedzīvotāju īpatsvars, kuriem ir sliktāki veselības paradumi – maza fiziskā aktivitāte, neveselīgāki uztura paradumi, dārzeņus uzturā lieto tikai 26% iedzīvotāju, un līdzīgi kā Latvijā kopumā augsta mirstība no sirds un asinsvadu sistēmas slimībām un ļaundabīgiem audzējiem.
 
Pašvaldība iepriekš ir atbalstījusi sportiskas aktivitātes novadā, taču lai varētu aktīvāk atbalstīt arī cita veida pasākumus iedzīvotāju veselības veicināšanā, pašvaldība sagatavoja projekta pieteikumu „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Engures novadā”, kas tika sekmīgi apstiprināts un drīzumā tiks uzsāktas pirmās projekta aktivitātes visā novadā.
 
Projekta mērķis ir veicināt Engures novada iedzīvotāju izglītošanos un iesaistīšanos veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumos, tādējādi ilgtermiņā uzlabojot iedzīvotāju veselību un dzīves kvalitāti, kā arī mazinot saslimšanas riskus. Projekts paredz ieviest pasākumus, kas piemēroti visiem iedzīvotājiem, īpašu uzmanību veltot sociāli mazaizsargātām grupām, jaunajiem vecākiem, bērniem un jauniešiem, kā arī senioriem.
 
Projekts novada iedzīvotājiem paredz šādus pasākumus 3 gadu garumā:
1. Novada sporta svētkos – sportiska diena visai ģimenei gan vasarā, gan ziemā.
2. Bezmaksas vingrošanas nodarbības iedzīvotājiem trenera vadībā, 1x nedēļā Smārdē/Milzklanē, Lapmežciemā un Engurē (joga, cigun, vingrošana, fitnesa un ielu vingrošanas nodarbības vai citas).
3. Visu novada skolu 2. un 3. klases skolēniem peldēšanas nodarbības baseinā un slēpošanas nodarbības Milzkalnā 4.-9.klases skolēniem;
4. Visās novada pirmsskolas izglītības iestādēs nodarbības pirmsskolas vecuma bērniem par veselīgu uzturu.
5. Nodarbības par veselīgu uzturu sociālās riska grupas iedzīvotājiem, kuru laikā
no vienkāršiem, nedārgiem produktiem, iemācīsies pagatavot veselīgu maltīti, kā arī uzzinās ar veselīga uztura pamatprincipiem.
6. Semināri iedzīvotājiem par dažādām veselības veicināšanas un garīgās veselības tēmām: sirds un asinsvadu, onkoloģijas, bērnu aprūpi un garīgo veselību.
7. Emocionālo vardarbību mazinoši pasākumi novada skolās - praktiskas nodarbības/lekciju cikli, kas skolēnus saliedēs, sniegs psiholoģisko atbalstu un izpratni par emocionālo vardarbību, ko bērni paši nemaz nepazinās piedzīvojam vai veicinām.
8. Nometnes sociālā riska grupas ģimenēm un novada jauniešiem - nometnē tiks iekļautas aktivitātes, kas veicinās attiecību un uzticības atjaunošanu/veidošanu ģimenē un sabiedrībā, veselīgas un saturīgas atpūtas veidu iepazīšanu, veselīga uztura pamatprincipu apgūšanu.
9. Lekciju cikls visās novada skolās un iedzīvotājiem par reproduktīvo veselību. Lekcijās skolēniem būtiska loma tiks veltīta ne tikai fizioloģijai, bet arī ģimenes vērtību nozīmei, veidojot attiecības.
10. Semināri iedzīvotājiem par atkarību mazināšanu, atkarību rašanos, to sekām un iespējām tās pārtraukt.
11. Nodarbības topošajiem un jaunajiem vecākiem par uzturu grūtniecības un zīdīšanas laikā, zināšanas par dzemdībām, jaundzimušā aprūpi, krūts barošanu, mazuļa fizioloģisko un emocionālo attīstību un vecāku lomām.
Kopējās projekta izmaksas trīs gados ir 89 442,00 EUR, no tām 76 025,70 Eiropas Sociālā fonda atbalsts. Nodarbības un seminārus vadīs piesaistīti speciālisti, taču tikai no Jūsu atsaucības un pasākumu apmeklējuma būs iespējama projekta ieviešana! Par pasākumiem tiks laicīgi ziņots gan pašvaldības avīzē, gan mājas lapā, gan ziņojumu dēļos.
 
Kā zināms, veselību nevar nopirkt - tā ir jārada ikdienā pašiem ar savu dzīvesveidu. „Gudrība dvēselei - tas pats, kas veselība miesai” – franču domātājs Fransuā VI de Larošfuko.
 
 
 

<< Atpakaļ