Engures novads

Lapmežciema Dienas centrs „Zaķīšu pirtiņa” uzņem divas brīvprātīgās jaunietes no Francijas23-01-2019

Vēl neieejot iekšā pa Dienas centra vārtiņiem, redzu, kā Salome cītīgi tīra celiņu no sniega. Kā vēlāk viņa man atklāja, viņiem Francijā tik daudz sniega neesot, ja uzsnieg kāda kārtiņa, tad dienas beigās viss jau nokusis. „Hi!” („Sveiki!”) viņa man saka, un tā sākās mūsu starpkultūru pēcpusdiena.

Dienas centrs „Zaķīšu pirtiņa”
Daudzfunkcionālais Dienas centrs „Zaķīšu pirtiņa” izveidots 2009. gadā ar mērķi sniegt sociālos pakalpojumus sociāli vismazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām, tomēr laipni aicināti ir arī pagasta jaunieši, skolēni un arī pieaugušie, jo Dienas centrā ir pieejami dažādi gan maksas, gan bezmaksas pakalpojumi un aktivitātes. Centra vadītāja ir atsaucīgā un uzņēmīgā Iveta Ziemele. Ivetas paveikto projektu kontā jau ir biedrība „Bērnu draugi” - brīvprātīgo jauniešu kustība, kas darbojas Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Šie jaunieši savu brīvo laiku velta mazajiem un lielajiem Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pacientiem. 
Iveta vada Lapmežciema Dienas centru, kuram ir piesaistījusi divas franču studentes no Francijas biznesa skolas „La Rochelle Business School”. Biedrības ietvaros Ivetai sadarbība ar šo Francijas augstskolu ir jau vairāk nekā 4 gadus. Mainot dzīvesvietu un darba vietu, Iveta ir pārkoordinējusi šo brīvprātīgo jauniešu darbības sfēru uz Lapmežciema Dienas centru. Šīs nav pirmās brīvprātīgās jaunietes Lapmežciema dienas centrā „Zaķīšu pirtiņa”. Vasarā bija divas citas jaunietes. Brīvprātīgo darbošanās Dienas centrā ir cikliska. Ik ceturksni jauniešiem šajā augstskolā ir iespēja pieteikties brīvprātīgajam darbam kādā no Eiropas valstīm, un katru ceturksni ir vairāk pieteikumu darbam Dienas centrā, nekā vispār var uzņemt pēc augstskolas nolikuma. Biznesa augstskolas studentiem brīvprātīgais darbs ir obligāts, lai pabeigtu skolu; ceļa izmaksas jāsedz pašiem jauniešiem, kas ir skolas uzstādījums. Iveta šiem jauniešiem vēlas pretim dot pēc iespējas plašāku ieskatu par Latviju, tāpēc brīvajā laikā tiek braukāts kopā apkārt pa Latviju, lai kaut kā meitenēm atlīdzinātu lielo ieguldīto darbu. 
Dienas centrā ik pa laikam notiek dažādi pasākumi un to ir apmeklējušas arī vairākas Latvijā zināmas personības. Dienas centra „Slavas sienu” rotā tādu personu kā pludmales volejbolista Aleksandra Samoilova, dziedātāju Samantas Tīnas un Lienes Greifānes, kā arī brazīliešu izcelsmes futbolista Felipes Gabriela Ksavjēra paraksti. Vasarā Dienas centrā arī tika rīkots ugunsdrošības pasākums ar Kandavas ugunsdzēsējiem, kuru apmeklēja aptuveni 80 cilvēku. 
Bērniem ir bijušas izzinošas dažādu kultūru virtuvju pēcpusdienas. Pēcpusdienu mērķis bija iepazīstināt bērnus un jauniešus ar dažādu kultūru pārstāvjiem, šo kultūru tradīcijām un ēdieniem. Viesi bija Biznesa augstskolas Turība internacionālie studenti no Uzbekistānas, Kazahstānas un Šrilankas. Bērniem prezentācijas veidā tika pastāstīts par katra pārstāvja valsti, tradīcijām, kā arī kopā ar bērniem tika gatavots attiecīgās kultūras tradicionālais ēdiens. Šis bija arī ļoti apmeklēts pasākumu cikls. 
Dienas centra vadītājai praktiski visus dienas centra pasākumus izdevies noorganizēt pēc iesaistīto pušu brīvprātības vai labdarības principa, vai ar minimālām izmaksām.
 
Francūzietes Salome Huger un Constance Despres
Lai gan meitenes Lapmežciema Dienas centrā pasniedz arī franču valodu, mūsu saziņa tomēr notika angļu valodā. Meitenes bija tik atsaucīgas, ka grūti noticēt, ka šis bija viņu pirmais brīvprātīgais apmaiņas brauciens. Salome Latvijā ieradās tikai 3. janvārī, tomēr  viņas latviešu valodas vārdu krājumā jau ir tādi vārdi kā „Čau!”, „Atā!”, „Paldies!”, „Kauguri” un „Lapmežciems”. Meitenes Latvijā atradīsies divus mēnešus, un viņām ir nodrošinātas mājvietas. Salome dzīvo dzīvoklītī Kauguros, savukārt Konstance dzīvo piecu cilvēku viesģimenē turpat Lapmežciemā. Kā apgalvo pati Iveta: „Ja tu uzņem jauniešus, tad tev no viņiem ir jābūt vienas rokas stiepiena attālumā.” Tādēļ saziņa ar meitenēm notiek arī ārpus Dienas centra darba laika un brīvdienās. 
Konstance Latvijā ir no 7. janvāra, tomēr arī viņa, tāpat kā Salome, ir novērojusi latviešu atšķirīgo mentalitāti. Meitenēm liekas savādi, ka latvieši veikalos nesarunājas ar viņām, jo Francijā ir normāli, ka pilnīgi svešinieki pārmij dažus vārdus, iepērkoties veikalā. Meitenes gan atzīst, ka esot nedaudz „kā uz skatuves”, jo viņas vizuāli atšķiras no latviešiem, kas ir gaišmataināki un ar zilām acīm. Francijas mērogiem Lapmežciems, protams, neliekas liels, Salome saka, ka pati ir no „mazas” pilsētas, jo tur mītot tikai 40 000 iedzīvotāju. 
Latvijā Salome paguvusi aizbraukt uz Irlavas bērnu namu un aizvest bērniem dāvanas, kuras sarūpējusi Līga Sediha ar savu organizāciju „Smile Givers Īrija – Latvija”, kura sadarbojas ar Ivetas Ziemeles biedrību „ Bērnu Draugi”. Emocijas esot bijušas divējādas, jo meitene pārliecinājās, ka bērni dzīvo labos apstākļos un tiem netrūkst ikdienas lietu, ņemot vērā, ka viņi nedzīvo savās ģimenēs, kopumā apdāvināšana radīja labu sajūtu.  Dienas centrā „Zaķīšu pirtiņa” meitenes pavada lielāko dienas daļu, tādēļ iesaistās tādos pasākumos kā angļu un franču valodu apmācība. Apmācības ir bezmaksas un tajās piedalās gan mazi, gan lieli interesenti. Vēl Dienas centrā ir tādas pirmsskolnieku aktivitātes kā „Mazo princešu skoliņa” un „Mazo džentelmeņu skola”, tajā uz maiņām viesojas vietējā bērnudārza bērni, kur kopā ar franču meitenēm notiek dažādas attīstošas un izzinošas aktivitātes. Jautājot, kādā valodā notiek saziņa ar pirmsskolniekiem, meitenes atbild, ka ir bērni, kuri māk angļu valodu, kuri arī pilda mazo tulku funkciju, taču visu laiku meitenēm blakus ir Iveta, līdz ar to, ja ir mirkļi, kuros ir apmulsums, viņa pilda tulka funkciju. Latvijā meitenēm vēl priekšā daudz aktivitāšu un piedzīvojumu, tuvākajā laikā plānots arī doties uz kalnu, pabaudīt ziemas priekus. Novēlam Salomei un Konstancei aizraujošus un neaizmirstamus brīžus Latvijā un gaidīsim viņas ciemos arī nākotnē!
 
Dienas centra bezmaksas pakalpojumi:
Angļu un franču valodas nodarbības pirmdienās un trešdienās 18.00-18.50;
Bērnu rīti (11.00-12.00) pašiem mazākajiem un viņu vecākiem, vecvecākiem u.c. pavadoņiem Sporta zālē;
Skolnieku pēcpusdienas 15.00-18.00, vieta kur spēlēt spēles, pildīt mājasdarbus u.c. aktivitātes;
Pirmsskolnieku „Mazo princešu skoliņa” ceturtdienās 17.00-18.00 un „Mazo prinču skola” piektdienās 17.00-18.00;
Māmiņu pārvērtību projekts sadarbībā ar sociālo dienestu;
Sociālā palīdzība, konsultācijas trešdienās 9.00-11.00.
 
Dienas centra maksas pakalpojumi:
Veļas mašīnas, dušas izmantošana
Telpu noma semināriem, pasākumiem un bērnu ballītēm’.
 
Dienas centrs izpalīdz Lapmežciema bērnu dārzam ar telpām remonta laikā. Tādēļ uz laiku Dienas centrs „Zaķīšu pirtiņa” pārceļas uz Lapmežciema Tautas nama nesen iekārtoto telpu pagrabstāvā. Valodu nodarbības uz laiku notiks Lapmežciema pamatskolā. 
 
Vairāk informācijas par Dienas centru un tā aktivitātēm:
Tālr. 29921827 – Iveta Ziemele 
E-pasts: dienascentrs@lapmezciems.lv
 
Ilze Steriņa
 
 

<< Atpakaļ