Engures novads

Meža cūkām Smārdes pagastā konstatēts Āfrikas cūku mēris05-08-2016

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) informē, ka Engures novada Smārdes pagastā atrastas beigtas mežacūkas. PVD laboratorisko analīžu rezultāti liecina, ka cūkas ir inficētas ar Āfrikas cūku mēra (ACM) vīrusu.

Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem un citiem dzīvniekiem. Ja uzturā nonāk ar cūku mēri inficēta dzīvnieka gaļa, cilvēkam nekas nenotiks, tomēr PVD to nekādā gadījumā neiesaka lietot uzturā, jo tā jebkurā gadījumā ir slima dzīvnieka gaļa.
 
PVD aicina medniekus pievērst pastiprinātu uzmanību notikumiem mežā un stingri ievērot medību higiēnu. PVD noteicis karantīnu Smārdes pagastā. Tas nozīmē, ka no cūku novietnēm karantīnas teritorijā aizliegts izvest dzīvas cūkas bez PVD inspektora atļaujas, aizliegts izvest cūkgaļas produkciju, neievērojot MK noteikumus "Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība".
 
Visi dzīvnieki jātur novietnē, kur nevar piekļūt savvaļas cūkas, pie novietnēm jānovieto ar dezinfekcijas šķidrumu piesūcināti paklāji un aizliegts novietnē ienest nomedītu savvaļas dzīvnieku līķus vai citus priekšmetus, kas varētu izraisīt infekcijas slimību.
 
Ja atrodat mirušas savvaļas cūkas vai to ķermeņa daļas, nekavējoties zvanīt Imantam Valeram (mob. tālr. 29 272 665) vai jāinformē PVD (bezmaksas tālr. 67027402). 
 
Līdz 29. jūlijam ĀCM konstatēts 667 mežacūkām 58 novadu 182 pagastos un 2 pilsētu teritorijās, kā arī vienā mājas cūku novietnē, kur bija 50 mājas cūkas. 
 
PVD, izvērtējot situāciju, secina, ka slimība meža cūku populācijā vasaras periodā, kad ir augstākais slimības izplatīšanās risks, var negaidīti parādīties arī līdz šim no ĀCM brīvajās teritorijās.  

<< Atpakaļ