Engures novads

Par rotkaļa Harija Jaunzema lekciju Engures Saieta namā16-02-2016

Sestdien, 6.februāri ar interesantu stāstījumu par senajām latviešu rotām Engures Saieta namā interesentus aicināja rotkalis no Sabiles, Harijs Jaunzems. Apmeklētāju pulks bija visai liels, klausītāji bija gan no Rīgas, gan no Saldus un Talsiem.

Rotkaļa pieeja seno rotu darināšanā ir visai lietišķa un kā viņš pats saka, ka neklausoties visādos ezotēriskajos prātojumos un dziednieku padomos, bet balstoties uz arheoloģisko materiālu paraugiem un faktiem, kuri atrodami vēstures muzejā. Harijs Jaunzems ir strādājis arī par darbmācības skolotāju, taču viņu vairāk ir aizrāvusi ideja par seno baltu rotām. Nu jau vairāk kā desmit gadus viņš tikai un vienīgi nodarbojas ar rotu pētniecību un izgatavošanu, vecot pētījumus viņu ir ieinteresējusi arī senlatviešu rituāli un redzot kā tos dažreiz veicam mēs , nācis pie secinājuma, ka ļoti daudz esam sagrābstījuši gan no austrumiem, gan rietumiem un īsti latviskā garša ir sajaukta ar citām garšām. Dzelzs laikmeta rotās bijušas iestrādātas zīmes, kuras kā uzskatījuši senlatvieši spējot pasargāt no sliktas ietekmes un dot svētību. Mūsu senči ir labi zinājuši dabas likumus un dzīvojuši pēc tiem. Svastika-viens no senākajiem un enerģētiski spēcīgākajiem simboliem ir izmantots gan seno ieroču apdarēs, gan rotās. Katrai zīmei savs skaidrojums un pamatojums, tāpēc arī rotkalis iesaka, ka šīs zīmju rotas izvēloties vajag vadīties pēc savām sajūtām.
 
Lekcijai beidzoties šķiet nebija neviens klausītājs, kurš rokā neturēja kādu no rotām. Savukārt mēs, ceļa maizei uz Sabili iedevām līdzi SIA „Undas” šprotes un Engures Mūzikas un Mākslas skolas audzēkņu darināto kalendāru.
 
Jolanta Kraukle
 
 

<< Atpakaļ