Pašvaldība uzstāda krustu 1942. gada terora upuru apbedījuma vietā01-12-2014

Engures novada pašvaldība piektdien, 28.novembrī, netālu no Valguma ezera uzstādīja piemiņas zīmi – krustu – nesen uzietajai ebreju un romu tautības iedzīvotāju terora upuru apbedījuma vietai.

26. oktobrī karavīru meklēšanas grupa „Tēvzeme”, veicot karavīru apbedījuma vietas izpētes darbus, Smārdes pagastā netālu no Valguma ezera pie Slocenes upes Luztūžkalna mežā uzgāja vairāku cilvēku mirstīgās atliekas, kas visticamāk datējamas ar 1942. gadu.

Vecot tālākus izmeklējumus, speciālisti konstatēja, ka uzieta nevis karavīru, bet civilo iedzīvotāju apbedījuma vieta. Pēc saglabātības, kaulu struktūras, līdzās esošiem priekšmetiem (apavi, smaržu pudelīte u.c.), pētnieki norāda, ka šo cilvēku nāves datējamas ar Otrā pasaules kara periodu, kad 1942. gadā nacisti veica teroru pret ebreju un romu tautības cilvēkiem pie Valguma ezera un Slocenes upes, kur tika nogalināti vairāki simti nevainīgi minēto tautību ļaudis.

Krustu izgatavoja Engures novada pašvaldības Smārdes komunālās nodaļas darbinieks Agris Bunkšis. Paldies Agrim un Mārim Turkam par piemiņas vietas izveidi!