Pavisam drīz klāt jaunā tūrisma jaunā sezona11-03-2014

Februārī tiek sniegtas pieteikuma anketas, lai iegūtu pludmales Zilā karoga sertifikātu. Zilais karogs ir saistīts ar tūrismu, cilvēki izvēloties vietu, kur pavadīt atvaļinājumu, bieži priekšroku dod tām vietām, kur peldvietām ir piešķirts Zilais karogs. Tas nozīmē: peldūdens kvalitāte atbilst visiem standartiem, par atpūtnieku un peldētāju drošību rūpējas glābšanas dienests, bērni var droši rotaļāties un interesanti pavadīt laiku pie ūdens.

Zilā karoga programma ir viena no piecām globālā Vides izglītības fonda (FEE) programmām. Pasaulē tā kļuvusi par populārāko tūrisma ekosertifikācijas modeli, kas atpazīts gan tūristu, gan pašvaldību un vides institūciju vidū. Lai pretendētu uz Zilā karoga balvas iegūšanu, ir jānodrošina izvirzītie divdesmit deviņi stingri kvalitātes kritēriji, kurus var sagrupēt četrās grupās:
Ūdens kvalitāte;
Vides labiekārtotība (atkritumu novietnes, dabas aizsardzība, notekūdeņi);
Drošība un pakalpojumi (glābšanas dienests un aprīkojums, tualetes, pirmā medicīniskā palīdzība);
Vides aizsardzība, izglītība un informācija.
Pieteikumus vispirms izskatīs nacionālā žūrija un atbilstošākos kandidātus izvirzīs starptautiskajai Zilā karoga žūrijai.
Jau 10 gadu Zilā karoga ekosertifikātam tiek pieteikta Ābragciema pludmale, kuru līdztekus kempingam apsaimnieko a/s „Latvijas finieris” (sk. informāciju abragciems.lv). Kempinga pārvaldniece Ligita Simsone stāsta, ka katru gadu vērtēšanas kritēriji paliek arvien stingrāki un vadlīnijās parādās arvien jaunas prasības. Līdz šim bija 27 kvalitātes kritēriji, ar šo gadu vēl divi nākuši klāt. Lai nodrošinātu šādu peldvietas labiekārtošanu, nākas ieguldīt lielus resursus un, kā zināms, vasaras tūrisma sezona Latvijā nav gara. Viskarstākais mēnesis ir jūlijs, bet maijs un septembris ir samērā mierīgi mēneši.
Deviņus gadus Zilais karogs ir pacelts Engures pagasta pludmalē, šogad jubilejas gads-desmitais. Pieteikums ir iesniegts, atliek gaidīt žūrijas vērtējumu un cerams, ka Zilā karoga svētki būs arī šogad, jo tā pacelšana ir kvalitātes zīme, ne tikai pašam kempingam, bet visam novadam.

Jolanta Kraukle