Skaistums un sakopta vide Apšuciema kapos04-10-2017

”Kas cits par mūsu vidi parūpēsies, ja ne mēs paši!” saka Apšuciema iedzīvotāja Lilita, kurai pateicoties Apšuciems top skaistāks.

Laikraksts Tukuma ziņas aprīlī aicināja Engures, Smārdes, Apšuciema un citu jūras ciemu iedzīvotājus uz kapu sakopšanas talkām. Šodien varam pastāstīt par rezultātu un apšuciemnieku uzņēmību.

Latvieši ļoti rūpējas par savu aizgājēju atdusas vietām, un Apšuciems nav izņēmums. Kapus kopj vairākas vietējo iedzīvotāju paaudzes, un vecāki šo cieņu un mīlestību pret aizgājušajiem cenšas nodot tālāk bērniem.

Apšuciema kapu talkā tika sakopts zāliens un celiņi, iztīrīts kapu pakalns no veciem koku celmiem un apzinātas senās kapu vietas. Taču darbs ar to vien neapstājās. Apšuciemnieki jau ilgāku laiku bija meklējuši iespēju atjaunot skaistos kapu vārtus, kurus 1931.gadā uzstādīja Apšuciema zvejnieks Rusbergs, kura kapavieta arī ir Apšuciemā. Diemžēl vecos metāla kalumus restaurēt nebija iespējams, jo laika zobs tos bija pamatīgi izpostījis.

Viena no ciema aktīvajām iedzīvotājām uzņēmās iniciatīvu, lai apzinātu, kādas iespējas ir piesaistīt finansiālus līdzekļus jaunu vārtu izstrādei un uzstādīšanai no ciema iedzīvotājiem, radiniekiem un pašvaldības.

Lilita stāsta: ”2017.gada sākums mums pagāja noskaidrojot izmaksas, un jau ap Lieldienām sākām ziedojumu vākšanu. Arī Engures pašvaldība bija atsaucīga un solīja projektu atbalstīt. Ļoti svarīgs posms šajā kopdarbā bija tas, ka Dzītaru mājas saimniece, Inese Andersone, kurai Apšuciemu kapos atdusas omīte Vilma Andersone bija gatava šim nolūkam ziedot 1000 EUR. Tas bija atspēriens, kas ļāva noticēt tam, ka ir iespējams savākt visus nepieciešamos līdzekļus. Neatlaidīgi un pamazām, kopā ziedojot vairāk kā 50 cilvēkiem, vajadzīgie līdzekļi tika savākti”.

Vasaras vidū Apšuciema iedzīvotāji varēja sākt gaidīt jaunos kapu vārtus, ko izgatavot apņēmās Plieņciema uzņēmuma Norde Metāls vadītājs Uldis Meržvinskis.

Apšuciema iedzīvotāji, viņu ģimenes, kā arī citi, kam Apšuciema kapos atdusas piederīgie saziedoja kopā 2537 EUR. Šie līdzekļi nodrošinās jauno vārtu metāla kalumus. Savukārt par Engures pašvaldības atbalstu 3000 EUR apjomā tika izgatavoti jauni vārtu stabi.

Par padarīto gandarījums visiem! Darbi tiks pabeigti 2017.gada septembrī. Atjaunotā kapu ieeja palīdzēs veidot skaistu vidi Apšuciema kapos, kur ejam gan atvadīties no saviem piederīgajiem, gan atkal viņus apciemot un kopt viņu atdusas vietu.
Paldies ziedotājiem un pašvaldībai par atbalstu!