Engures novads

Lieldienu regate Slovēnijā02-04-2013

Otrdienas rītā, 26. martā, pieci jaunie burātāji Veronika Čače, Agija Ēlerte, Ēriks Zvilna, Robins Lī Špats un engurnieks Toms Fišers-Blumbergs treneres Ilzes Ledaunieces un vecāku pavadībā uzsāka ceļu uz dienvidu pusi, lai tur nosvinētu Lieldienas un pie reizes arī piedalītos Lieldienu regatē.

Šķērsot Alpu kalnu grēdu
 
Šoreiz par galamērķi ir izraudzīta Slovēnijas piejūras pilsētiņa Portoroža, kura atroda Adrijas jūras krastā netālu no Koperas. Mērķis jauniešiem ir uzsākt treniņus šajā burāšanas sezonā, kamēr šeit Latvijā vēl ūdeņus klāj ledus. Bez treniņiem vēl ir plānots piedalītie Lieldienu regatē, kura norisināsies no 29. marta līdz 31. martam.
 
Ceļš uz dienvidiem nesolīja neko jauku un ne velti ik pa laikam izskanēja šaubas - vai tiešām braucam uz dienvidiem. Jo vairāk tika šķērsotas paralēles, jo vairāk apkārt bija manāms sniegs. Bieza sniega kārta klāja zemi arī iebraucot Slovēnijā. Vēl priekšā bija Alpu kalnu austrumu daļa un tad jau Vidusjūras piekraste. Laika apstākļi nostājās savās vietās vienlaicīgi ar Alpu šķērsošanu. Dienvidu pusē bija gaidītā saulīte un sniegs pazuda. Vietējie iedzīvotāji gan minēja, ka tik aukstu pavasari sen nav piedzīvojuši, bet mūsu jauniešiem +10 grādu temperatūra pēc garās ziemas ir ļoti pa prātam.
 
400 dalībnieki
 
Slovēnijas pilsēta Portoroža tika sasniegta trešdienas agrā pēcpusdienā un tūlīt arī laivas tika noceltas no treilera un sagatavotas treniņiem. Ceturtdiena pagāja aktīvi trenējoties. Laika apstākļi pavasarīgi ar mērenu vēju un saulīti. Pēc treniņiem laivas tika sagatavotas Lieldienu regatei un veikta dalībnieku reģistrācija.
 
Uz Lieldienu regati Portorožā kopā ir sabraukuši un savu dalību regatei pieteikuši gandrīz 400 (precīzi - 393) jaunie Optimist klases burātāji no divpadsmit valstīm. Pirmā sacensību diena jauniešiem pagāja krastā vērojot ‘burkānu’ (tā burātāju vidū tiek saukts karogs, kurš norāda uz startu pagaidu atlikšanu) un gaidot laika apstākļu uzlabojumus. Laika apstākļi bija sagrozījušies nelabvēlīgi un visas dienas garumā bija lietus, migla un bezvējš. Visi piektdienas starti tika atcelti nepiemēroto laika apstākļu dēļ.
 
Māte daba plosās
 
Sestdiena pienāca ar līdzīgiem laika apstākļiem, tik klāt vēl nāca nedaudz vējš. Sacensību organizatori nolēma doties uz ūdens un mēģināt dot startus. Dalībnieki devās uz ūdens mainīgajos laika apstākļos ar stiprām lietus gāzēm un nelielo vēju, kura stiprums bija aptuveni 3 m/s. Pēcpusdienā tika dots viens starts lēnā vējā katrai dalībnieku grupai. Visi regates dalībnieki ir sadalīti trijās starta grupās. Šodienas vienīgajā startā vis labāk veicās Robinam, kurš ieņēma savā starta grupā 9. vietu (kopvērtējumā 22). Tad sekoja abas meitenes, Agija 46. vietā (kopvērtējumā 136.) un Veronika 52. vietā (kopvērtējumā 154). Tālāk Ēriks ar 75. vietu (kopvērtējumā 223.) un Toms ar 88. vietu savās starta grupās (kopvērtējumā 261). Pēc pirmā un šodienas vienīgā starta dalībnieki vēl kādu laiku pavadīja uz ūdens gaidot vēju. Bet tad organizatori, izvērtējot laika apstākļus ar lietu un pavēso gaisa temperatūru, nolēma pārējos dienas startus atcelt.
Pēdējai sacensību dienai prognoze sola stiprāku vēju un organizatori plāno izvest trīs startus.
 
Stunda brāzmās
 
Lieldienās un arī pēdējā sacensību dienā lietus tā arī nepārstāja, bet klāt bija nācis vēl stiprāks vējš. Organizatoriem izdevās noorganizēt divus startus. Pirmajā startā vēja ātrums brāzmās jau sasniedza 10 m/s robežas. Distance bija izlikta diezgan gara un neskatoties uz spirgto vēju dalībniekiem distancē tāpat nācās pavadīt vairāk kā stundu. Otrajā startā vējš turpināja palielināties un bija jau stabili 10 m/s ar brāzmām līdz 14 - 15 m/s. Otrais starts bija izturības un spēka pārbaude. Ņemot vērā esošos laika apstākļus sacensību organizatori nolēma trešo startu atcelt. Tā kā kopā bija notikuši trīs starti, tad sacensības bija uzskatāmas par notikušām.
 
Toms ielaužas otrajā desmitā!
 
Pēc pēdējās dienas startiem savas pozīcijas uzlabot izdevās Agijai Elertei, kura ierindojās kopvērtējumā 66. vietā un Veronikai Čačei, kura ierindojās 89. vietā. Robins Lī Špats, pēc vakardienas veiksmīgā starta, šodien atkrita uz 97. vietu kopvērtējumā. Tad sekoja Toms Fišers-Blumbergs, kurš pakāpās uz 135. vietu kopvērtējumā un Ērikz Žvilna, kurš pakāpās uz 139. vietu kopvērtējumā. Katram jaunajam burātājam no Latvijas kādā braucienā izdevās ieņemt augtu vietu. Bija rezultāti gan pirmajā desmitniekā gan arī otrajā desmitniekā. Toms savu augstāko pozīciju izcīnīja otrās dienas pirmajā startā, kad ierindojās 17. vietā. Bet kā vis labāko sasniegumu varam minēt Veronikas Čačes sasniegto vietu pēdējā, visvējainākajā braucienā, kad viņa ierindojās 5. vietā savā starta grupā.
 
Pirmā šī gada regate ir noslēgusies un jaunieši ir atceļā uz sniegoto Latviju, lai sagaidītu ledus kušanu un sāktu burāšans sezonu arī Latvijā.
 
Ģirts Fišers-Blumbergs
Jahtklubs Engure
 

<< Atpakaļ